Podwyższenie Krzyża w Orli

W ramach obchodu święta Podwyższenia Krzyża Świętego na kaplicy w  Orli został uroczyście poświęcony i zamontowany krzyż, górujący nad tą miejscowością.

Uroczystość rozpoczęło przypomnienie przez miejscowego historyka Dariusza Horodeckiego dziejów miejscowości Orla i tamtejszych świątyń. Obecnie jest ona zamieszkała w większości przez wyznawców prawosławia, zaś administracyjnie należy do parafii Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim.

Przypomniał on, że 5 listopada 1546 roku król polski Zygmunt II August przyłączył majątek Orla do ziemi bielskiej. Od 1634 roku do końca XIX wieku Orla posiadała prawa miejskie.

W połowie XVII wieku właścicielem Orli był Bogusław Radziwiłł, a jego wnuczka Elżbieta Zofia Augusta księżna Sulzbach była kolatorką dwóch unickich cerkwi: p.w. św. Szymona Słupnika i św. Jana Ewangelisty.

Kaplica katolicka istniała zaś w Orli od 9 grudnia 1925 roku. Początkowo została urządzona w ochronce dla dziewcząt prowadzonej przez siostry sercanki, która została przeniesiona tutaj z Bielska Podlaskiego.

Pierwszym rektorem kaplicy i prefektem na terenie gminy orlańskiej został  ks. Michał Tomaszewski. Przez krótki okres istniała tam również samodzielna parafia.

Obecnie kaplica znajduje się w drewnianym budynku, zaadaptowanym na ten cel w 1976 roku, staraniem ks. kan. Tadeusza Tararuja, proboszcza i dziekana bielskiego.

Dawny budynek szkoły 13 października 2000 roku został przekazany na własność parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim przez Radę Gminy Orla i wójta Jana Dobosza. Dalsze prace adaptacyjne zostały przeprowadzone zostały pod kierunkiem ks. prał. dra Ludwika Olszewskiego.

Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał 27 listopada 2005 roku ks. bp Antoni Dydycz. Dekretem z 3 maja 2011 roku nadał jej wezwanie: „Błogosławionego Jana Pawła II”, które obecnie zostanie dekretem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa zmienione na: „Świętego Jana Pawła II”. W kaplicy jest również czczona Matka Boża Częstochowska.

Posługę duszpasterską sprawowali w niej także: pierwszy proboszcz parafii Opatrzności Bożej ks. Kazimierz Zalewski oraz ks. Andrzej Witerski i ks. kan. Jarosław Kuźmicki.

Obecny proboszcz tej parafii ks. prał. Zbigniew Karolak, dokończył przebudowy dachu świątyni, dobudowując wieżę, której zwieńczeniem było postawienie na niej stalowego krzyża z wizerunkiem Chrystusa.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył oraz aktu poświęcenie krzyża dokonał  biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. W wygłoszonej homilii podkreślił on, że znak krzyża nadaje sens działaniu człowieka. Daje też nadzieję, że nie odejdziemy z tego świata z pustymi rekami.

Chrystus uniżył siebie na krzyżu, aby nas wywyższyć, zatem znak krzyża staje się brama prowadzącą do wieczności, mówił.

Po poświęceniu krzyża, odbyła się jego adoracja w świątyni i uroczyste przeniesienie na ramionach, mężczyzn, kobiet, młodzieży i dzieci na miejsce, skąd dźwig wyniósł go ponad świątynną wieżę, na której, przy dźwięku dzwonów został zamontowany.

Obecny wraz ze swym wikariuszem, proboszcz parafii prawosławnej w Orli ksiądz mitrat Aleksander Takarewski, powiedział, że krzyż jest znakiem szczególnym dla wszystkich chrześcijan. Katolicy i prawosławni widzą w nim nadzieję zbawienia. Zapewnił także, iż wspólnie z niewielką w tej miejscowości społecznością katolicką, krzyż będzie szanowany przez społeczność prawosławną.

Wójt Gminy Orla Piotra Selwesiuk przekazał do kaplicy pamiątkowy grawerton, podkreślający doniosłość tego wydarzenia w historii miejscowości. W uroczystości uczestniczyli także inni duchowni sąsiednich parafii, Henryk Łukaszewicz – przedstawiciel władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, niegdyś zarządzający Gminą Orla, a także reprezentanci wspomagających instytucji i mieszkańcy.

Ks. bp Tadeusz Pikus przekazał w podziękowaniu za zasługi i życiową postawę Medal „Benemerenti” Diecezji Drohiczyńskiej, odchodzącej setne urodziny Aleksandrze Zęboróg – Leligdowicz.

Podczas liturgii wystąpił chór z parafii Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, oraz kapela, która wraz dziecięcym zespołem tanecznym, wystąpiła podczas agapy kończącej uroczystość.

Galeria:

ks. Artur Płachno/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl