Podsumowanie II Międzynarodowej Konferencji Watykańskiej z udziałem studentów WSKSiM

Dziś kończy się II Międzynarodowa Konferencja Watykańska dot. zagadnień medycyny regeneracyjnej i komórek macierzystych. W konferencji uczestniczy dwoje studentów WSKSiM, którzy wraz z rektorem uczelni przybyli do Rzymu na zaproszenie ks. kard. Gianfranco Ravasi’ego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury.

Ostatniego dnia konferencji prelegenci będą mówić o rozwiązaniach, jakie niesie ze sobą rozwój terapii komórkami macierzystymi w leczeniu raka oraz starzeniu się. Naukowcy będą rozpatrywać nowe granice badań komórkowych odnoszące się do długowieczności, mutacji genetycznych i odporności na choroby.

Po zakończeniu wszystkich prezentacji i wystąpień naukowych, przewidziane jest spotkania z Ojcem św. Franciszkiem, który wspiera i przygląda się inicjatywie rozwoju badań nad nowymi formami wykorzystania komórek macierzystych w medycynie.

W konferencji bierze udział ponad 40 prelegentów z całego świata. Wśród uczestników są także przedstawiciele dziennikarzy i polityków – mówi ks. prałat Tomasz Trafny, szef departamentu naukowego Papieskiej Rady ds. Kultury.

– Każdy z naszych prelegentów został skrupulatnie wyselekcjonowany, ale także poproszony o to, aby przetłumaczył bardzo wyrafinowaną i skomplikowaną wiedzę, a także terminologię, którą się posługuje na co dzień na język bardziej przystępny. Uczestnicy naszej konferencji to nie są tylko naukowcy, przede wszystkim pracownicy Kurii Rzymskiej, ambasadorzy akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, postacie, które współpracują i angażują się w świat kultury i mediów – powiedział ks. prałat Tomasz Trafny.

Obok ekspertów oraz wybitnych naukowców w konferencji uczestniczy grono studentów, w tym dwoje z WSKSiM.  Jak dodaje ks. prałat jest to dla młodych czas zdobywania bogatych doświadczeń i kontaktu z ludźmi ze świata nauki, którzy przyczyniają się do rozwoju medycyny.

– Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj trzeba docierać do młodych. Postawiliśmy sobie jako jedno z naszych pragnień, jeden z naszych celów zaproszenie studentów z ważnych instytucji naukowych i akademickich tak, aby przyciągnąć najmłodszą generację; by zafascynować ich naukami przyrodniczymi, by tworzyć im możliwość nawiązania relacji pomiędzy różnymi ośrodkami akademickimi, by stworzyć im także okazję bycia kreatywnymi. Chcemy, aby spotkali innych studentów, żeby mogli porozmawiać z naukowcami i wymienić doświadczenia – podkreślił szef departamentu naukowego Papieskiej Rady ds. Kultury.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl