Pielgrzymka sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych

Sympatycy Narodowych Sił Zbrojnych pielgrzymowali wczoraj do Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. W pielgrzymce uczestniczyli także kombatanci oraz ich rodziny.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie to kolejny punkt na mapie pielgrzymek sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych.

– Dotychczas pielgrzymowaliśmy do Kałkowa – Godowa, w zeszłym roku pielgrzymowaliśmy do Pilzna i do Holiszowa. W tej chwili jesteśmy w tej bazylice dlatego, że tymi śladami, tymi drogami szła Brygada Świętokrzyska, której pamięć i dokonania kultywujemy – mówi Mariusz Wiczuk–Wiczewski, członek Okręgu Wielkopolskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Wczorajsza pielgrzymka była upamiętnieniem 70-tej rocznicy marszu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych na Zachód i wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie w Czechach.

– Ten ich oddział jest związany z Dolnym Śląskiem. Oni pokazali, że można ratować nie tylko Polaków, ale tak samo ratowali Żydów na terenie Czech, tak samo wyzwolili 1000 kobiet tutaj w niedalekich Czechach z obozu hitlerowskiego, niemieckiego, koncentracyjnego – tłumaczy ks. bp Marian Buczek, biskup senior diecezji charkowsko–zaporowskiej na Ukrainie.

Brygada rozpoczęła swój marsz na zachód po ruszeniu frontu wschodniego. Szlak Brygady Świętokrzyskiej prowadził m. in. okolicami Krzeszowa i Kamiennej Góry. Marsz zakończył się 7 maja 1945 roku w Czechach, gdzie polscy żołnierze połączyli się z II dywizją piechoty amerykańskiej Indian Head, znajdującej się pod dowództwem generał Georgea Pattona.

– Przekazywanie z pokolenia na pokolenie przede wszystkim prawdziwej historii, tradycji naszej polskiej, pamięci o naszych poległych, którzy walczyli za nasza wolność – stwierdza Agata Kanclerz–Warachim, członek Okręgu Wielkopolskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Jak co roku w pielgrzymce uczestniczyli kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych, ich rodziny oraz przyjaciele i sympatycy NSZ. Obecny był także między innymi płk Jan Podhorski.

– Chwała młodzieży, bo to jest ciekawe nawet zjawisko, że poprzez grupy rekonstrukcyjne, które młodzieży zastępują kije baseballowe, kibiców nie raz niesfornych tej grupy i utrwalają grupy rekonstrukcyjne, przywracają swoim obrazem, swoimi działaniami, swoimi pokazami historię, uczą trochę historii której w szkołach nie uczą – mówi płk Jan Podhorski – ps. „Zygzak” – żołnierz Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych i AK „Głuszec” Grójec.

W programie pielgrzymki znalazły się również prelekcje historyczne oraz prezentacje sprzętu i umundurowania, przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej NSZ.

– Chcę dziecku pokazać prawdziwą Polskę taką, jaką ona jest, taką jaką była i mam nadzieje pozostanie – dodaje Maria Smolińska.

TV Trwam News / RIRM

drukuj