PAP/EPA

Pielgrzymka papieża Franciszka do Sudanu Południowego: Ojciec Święty spotkał się m.in. z duchowieństwem oraz osobami przesiedlonymi wewnętrznie

Trwa podróż apostolska Ojca Świętego do Afryki. W Sudanie Południowym Papież spotkał się m.in. z duchowieństwem oraz osobami przesiedlonymi wewnętrznie. Uczestniczył również w nabożeństwie ekumenicznym.

Spotkaniem z duchowieństwem w katedrze św. Teresy Ojciec Święty Franciszek rozpoczął kolejny dzień swojej wizyty apostolskiej w Sudanie Południowym. Zwracając się do biskupów, kapłanów, diakonów, osób konsekrowanych i seminarzystów podkreślił potrzebę wspólnoty i współpracy w ich posłudze na afrykańskiej ziemi.

– Nigdy nie możemy wypełniać naszej posługi, goniąc za prestiżem religijnym i społecznym, ale idąc pośród i razem, ucząc się słuchać i prowadzić dialog, współpracując między sobą jako szafarze i współpracując ze świeckimi – powiedział Papież.

Kolejnym punktem papieskiej pielgrzymki było prywatne spotkanie z członkami Towarzystwa Jezusowego w Nuncjaturze Apostolskiej – to przed południem. Z kolei po południu w Hali Wolności Ojciec Święty spotkał się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie. Podczas tego spotkania nie zabrakło świadectw, które dały obraz nie tylko trudnej rzeczywistości widzianej oczami dorosłych.

– Wasza Świątobliwość, mogę zaświadczyć, że to kobiety, dzieci, osoby starsze i osoby niepełnosprawne cierpią najbardziej – mówiła uczestniczka spotkania.

Ale również trudnej rzeczywistości widzianej oczami dziecka.

– Życie w obozie  dla uchodźców nie jest dobre, ponieważ obszar jest mały i zatłoczony. Nie ma wystarczająco dużo miejsca do gry w piłkę nożną – podzielił się swoimi odczuciami chłopiec, uczestnik spotkania z Ojcem Świętym.

Dla Papieża to spotkanie – jak sam mówił – było wielkim pragnieniem serca.

– Patrzę na was, na wasze zmęczone, ale jasne oczy, które nie straciły nadziei, na wasze usta, które nie straciły siły, by się modlić i śpiewać; na was, którzy macie puste ręce, ale serce pełne wiary, na was, którzy nosicie w sobie przeszłość naznaczoną cierpieniem, ale nie przestajecie marzyć o lepszej przyszłości. Spotykając się dziś z wami, chcielibyśmy dodać skrzydeł waszej nadziei – zaznaczył.

Papież Franciszek w trakcie swojego przemówienia ponowił swoje wezwanie –wezwanie do zakończenia wszystkich konfliktów; do ustania przemocy, która odbiera ludziom godne życie. W Mauzoleum Johna Garanga wieczorem odbyło się modlitewne nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób.

W jedno połączyły się różne głosy. Razem, jako święty lud Boży, modliliśmy się za ten poraniony lud. Modlitwa jest pierwszą i najważniejszą rzeczą, do której jesteśmy powołani jako chrześcijanie, abyśmy mogli dobrze działać i mieć siłę do podążania naprzód – podkreślił papież Franciszek.

W niedzielę o 7.45 przed Mauzoleum Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy Świętej. Razem ze zgromadzonymi odmówi także modlitwę Anioł Pański.  Następnie uda się w podróż powrotną do Rzymu. Transmisja na antenie TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl