Październik – miesiąc modlitwy różańcowej

Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem (…). Przedziwna w swej istocie i głębi (…). Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa (…) jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem przez serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca, serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości (…) „.

Jan Paweł II: „Via Consecrata” 1995

 

Czuję wielką siłę różańca

 

Często spotykam się z zarzutem, że różaniec jest modlitwą niechrześcijańską, bo w jej centrum stoi Maryja, a nie Jezus. Jeśli ktoś nie rozumie istoty tej prostej modlitwy, faktycznie może mieć takie odczucie. A przecież każda chrześcijańska wspólnota ma swojego lidera, prowadzącego, wybranego. Modlitwa u boku kogoś takiego nie oznacza usunięcia z jej centrum Jezusa. Skoro prosimy kogoś o modlitwę, to dlaczego nie możemy prosić o to Tej, która modli się najlepiej we wszechświecie?

Wyjątkowość różańca wiąże się dla mnie z pokorą, bo po pierwsze zabiera pokusę błyszczenia słowem, a po drugie zakłada, że jest ktoś, kto potrafi się modlić skuteczniej i piękniej ode mnie. Różaniec to też słowa Pisma Świętego. A czy jest taki fragment Biblii, który nie może być modlitwą? Modlitwa różańcowa to moment, kiedy mogę się oderwać od codziennej bieganiny. Poświęcenie Panu Bogu 20 minut na jedną tajemnicę to naprawdę żaden heroizm. Różaniec towarzyszy mi także podczas codziennych obowiązków. Na przykład kiedy gotuję, prasuję czy kiedy jadę samochodem. Staram się codziennie odmawiać jedną tajemnicę, zwłaszcza w październiku- miesiącu szczególnym dla różańca. Tak na co dzień mam dwie dziesiątki na stałe wpisane w grafik, w związku z Różą Różańcową i z Adopcją Dziecka Nienarodzonego.

Czuję wielką siłę różańca. Czuję się nią chroniona i wiem, że dzięki niej dzień wygląda zupełnie inaczej. Pan Bóg wiedział, co robi stwarzając nas z 10 palcami w obu rękach. Zawsze kiedy pod ręką zabraknie paciorków, mamy do dyspozycji palce : – )

Magda Anioł, piosenkarka

Słuchaj całej wypowiedzi Magdy Anioł


Pobierz Pobierz

 

 

Poznałem moc tej modlitwy

 

Zainwestowałem czas w różaniec. (…) Miałem konkretny problem i stwierdziłem, że spróbuję z nim walczyć odmawiając tę modlitwę. Dzięki niej moje myślenie zaczęło się zmieniać. Zacząłem dostrzegać nowe rozwiązania i wszystko powoli zaczęło się układać.

Dziś wiem, że warto poświęcić czas na odmawianie różańca. Dzięki niemu wszystko potrafi się zmienić. Warto dać tej modlitwie szansę. Po prostu twardo postanowić. – Ten miesiąc modlę się na różańcu: „Boże pomóż mi zrozumieć tę modlitwę albo przyjdź do mnie w tej modlitwie”. – Myślę, że warto to zrobić. Ja dziś wiem, że bez odmawiania różańca z wieloma rzeczami trudno sobie poradzić.

 

Jerzy Ledziński, muzyk-raper znany jako EKS

 Słuchaj całej wypowiedzi Jerzego Ledzińskiego

Pobierz Pobierz

 

 

To ogromna Łaska dla Ciebie !!!

 

Gdziekolwiek jestem na świecie, w jakiejkolwiek ambasadzie albo na jakimś zgrupowaniu muzycznym, kiedy proszą mnie, żebym powiedział dwa słowa, nie odważyłbym się powiedzieć ani pół słowa, dopóki na chwileczkę nie pójdę do Mamy. To trwa dwadzieścia sekund i Maryja natychmiast jest. – Ja nie wymyśliłem tego. Maryja powiedziała: Kochane dzieci, w momencie kiedy wy na ziemi odmawiacie „Pozdrowienie Anielskie”, Ja stoję przed Bożym tronem i załatwiam wasze sprawy.

Ale to jeszcze nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że demony w tym momencie nie mogą was dosięgnąć.

Jan Budziaszek, perkusista Skaldów,
główny inicjator cyklicznego koncertu
„Jednego Serca Jednego Ducha” 
Słuchaj całej wypowiedzi Jana Budziaszka

Pobierz Pobierz

 

 

To przychodzi z serducha


To jest tylko taka wymówka, że nie mamy czasu na modlitwę. Na modlitwę, odmawianie różańca czas powinien być zawsze. Ja staram się, żeby on był. Potrafimy znaleźć czas na różne inne zajęcia, potrafimy rozmawiać ze znajomymi kilka godzin, a mówimy, że nie mamy czasu na modlitwę. (…) Ja modlę się w każdym miejscu, tam gdzie mogę. To często przychodzi z serducha.

Paweł Mirecki, (Lat 25)
Słuchaj całej wypowiedzi Pawła Mireckiego

Pobierz Pobierz

 

 

Potężna moc wspólnego odmawiania różańca

Gdy odmawiamy różaniec, to łączymy się ze wszystkimi odmawiającymi tę szczególną modlitwę i wtedy ma ona niezwykłą moc. Jeżeli tylko sami odmawialibyśmy różaniec, to pewnie nie miałby on tak ogromnej mocy. Musimy sobie uświadomić, że odmawiają go tysiące, miliony ludzi na całym świecie. Modlą się w podobnych intencjach, dlatego to jest tak niezwykle ważne, potężne i skuteczne.

         Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych
Kółek Różańcowych Dzieci, absolwentka WSKSiM
Słuchaj całej wypowiedzi Magdaleny Buczek

Pobierz Pobierz
 

To moja broń przed złem

Ksiądz dziekan Józef Aszkiełowicz powiedział, że modlitwa to jest broń na szatana. Każda pojedyncza modlitwa strąca jednego szatana do piekła, ale modlitwa różańcowa to „karabin maszynowy” na szatana. To metafora, ale jednak coś w tym jest, że to jest modlitwa, której zło szczególnie się boi. (…) Nie wstydzę się, przykładowo jadąc pociągiem, wyciągnąć różańca. Jest to coś, co może pobudzić katolików, którzy się wstydzą. Zdecydowanie zachęcam każdego do publicznego odmówienia różańca. 

Andrzej Kołakowski,
członek wspólnoty Krucjata Różańcowa za Ojczyznę
Słuchaj całej wypowiedzi Andrzeja Kołakowskiego

Pobierz Pobierz
 

To przedłużenie lektury Pisma Św. 

Jan Paweł II pokazał nam, że modlitwa różańcowa jest przedłużeniem lektury Pisma Św. Bardzo gorąco nas zachęca, aby sięgać po różaniec razem z Ewangelią, aby rozważając daną tajemnicę mieć przed oczami to, co podaje nam Pismo Św. Można powiedzieć, że różaniec jest modlitwą kontemplacyjną, jest modlitwą medytacyjną.

Dla niektórych ludzi młodych różaniec jest niezrozumiały. Myślą sobie, że to jest takie przekładanie paciorków małych i dużych, i że to tak trzeba powtórzyć 150 razy i nie za bardzo odnajdują w tym sens. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie znajdą obok siebie kogoś dorosłego, jakiegoś przyjaciela czy to księdza czy mamę, tatę, babcię, dziadka, którzy wytłumaczą im wartość tej modlitwy. Bywają takie momenty w życiu człowieka, kiedy nawet modlitwa myślna czy modlitwa medytacyjna nie wchodzi w rachubę. Człowiek przeżywa głębokie zamieszanie, przeżywa jakąś transformację w swoim życiu i wówczas sięgamy po różaniec; modlitwę, która niesamowicie uspokaja, ale również bardzo spokojnie uzmysławia człowiekowi, jak podążać za tajemnicą Boga. W każdej tajemnicy różańca świętego rozważamy tajemnicę Jezusa, także i w tych tajemnicach, które dotyczą Maryi. W tajemnicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozważamy to jak Jezus jest wierny, jak Jezus rzeczywiście wypełnia to, co zapowiedział; że wywyższa pokornych. To, co mówił w błogosławieństwach nagle staje się faktem w życiu Maryi, pierwszej uczennicy Jezusa, wiernej naśladowczyni Jego drogi. Zatem bardzo serdecznie zachęcam także ludzi młodych, szczególnie ludzi młodych, do odmawiania modlitwy różańcowej.

Ks. Artur Godnarski, asystent Katolickiego Stowarzyszenia
w Służbie Nowej Ewangelizacji Wspólnota św. Tymoteusza
Słuchaj całej wypowiedzi ks. Artura Gondarskiego

Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl