fot. PAP/EPA

Papież: miłosierdzie Boga pozwala wypełnić ludzkie ograniczenia i uchybienia

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że poprzez swe miłosierdzie Bóg pozwala wypełnić „ograniczenia i uchybienia” i powrócić na drogę sprawiedliwości i prawdy. Mówił, że wspólnota chrześcijańska, mimo ludzkich wad, może być odbiciem piękna i dobra.

Podczas spotkania z 15 tysiącami wiernych na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież podkreślił: „Bóg nie jest daleki i zamknięty sam w sobie”.

Bóg jest „miłosierny”, „litościwy” i „bogaty w łaskę”, ponieważ „daje się nam, by wypełnić nasze ograniczenia i nasze uchybienia, by przebaczyć nasze błędy, by zaprowadzić nas z powrotem na drogę sprawiedliwości i prawdy”.

„Jest życiem, które chce się przekazywać innym; jest otwarciem, jest miłością, która zbawia człowieka od niewierności” – wyjaśniał Franciszek.

Papież powiedział także, że wspólnota chrześcijańska, przy „wszystkich swych ludzkich ograniczeniach” może stać się odbiciem „dobroci i piękna”. Ale do tego, zaznaczył, potrzeba koniecznie „doświadczenia miłosierdzia Boga, jego przebaczenia”.

Miłość Boga opromienia „nowym światłem ziemię i każde ludzkie serce, które ją przyjmie” – powiedział papież. Stwierdził, że światło to „odkrywa ciemne zakątki” i „twardość” serca, które uniemożliwiają „przyniesienie dobrych owoców miłości i miłosierdzia”.

W tegorocznym kalendarzu papieskich uroczystości liturgicznych wprowadzono istotną zmianę. Franciszek nie odprawi mszy w uroczystość Bożego Ciała w czwartek, lecz w niedzielę 18 czerwca. Zmiana ta podyktowana jest tym, że to święto kościelne nie jest we Włoszech dniem wolnym. Watykan wyjaśnił wcześniej, że w niedzielę więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszy i procesji.

PAP/RIRM

drukuj