PAP/EPA

Papież Franciszek: Wielki Post jest czasem odnowy duchowej i otwartości na łaskę Boga

Wielki Post to czas odnowy duchowej i otwartości na łaskę Boga oraz Jego miłosierdzie – podkreślił Ojciec Święty Franciszek w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański.

Pan Bóg w swoim miłosierdziu pozostawia każdemu z nas czas na nawrócenie – mówił Ojciec Święty. Możliwość nawrócenia nie jest jednak nieograniczona.

Ktoś mówi: Nie teraz, Poczekam na następny Wielki Post. A będziesz jeszcze żył w następnym Wielkim Poście? Nie można nadużywać Bożego miłosierdzia. Nawrócenie trzeba podjąć natychmiast, inaczej przepadnie na zawsze. Możemy bardzo ufać Bożemu miłosierdziu, ale nie wolno go nadużywać. Nie możemy usprawiedliwiać lenistwa duchowego, ale trzeba umocnić nasze starania, aby niezwłocznie odpowiedzieć na to miłosierdzie ze szczerością serca – zwrócił uwagę Papież.

Ojciec Święty nawiązał także do obchodzonego dziś Dnia Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach.

Pamięć o tej współczesnej Kalwarii braci i sióstr prześladowanych lub zabitych z powodu ich wiary w Jezusa jest dla całego Kościoła obowiązkiem wdzięczności, ale również bodźcem do mężnego głoszenia świadectwa naszej wiary i nadziei pokładanej w tym, który na krzyżu na zawsze przezwyciężył nienawiść i przemoc swoją miłością – zaznaczył Ojciec Święty Franciszek.

Papież przypomniał, że w 2018 roku na całym świecie wielu biskupów, kapłanów, zakonnic i wiernych świeckich doznało przemocy. Zabitych zostało czterdziestu misjonarzy. To prawie dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Ojciec Święty nawiązał również do negocjacji w sprawie rozwiązania kryzysu w Nikaragui. Podkreślił, że towarzyszy modlitwą tej inicjatywie. Zachęcał do jak najszybszego znalezienia pokojowego rozwiązania tego konfliktu dla dobra wszystkich. W negocjacjach uczestniczy nuncjusz apostolski w Nikaragui ks. abp Waldemar Sommertag z Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj