fot. flickr.com

Papież Franciszek – pomostem między pokoleniami

Papież Franciszek jest najbardziej popularnym liderem międzynarodowym w Hiszpanii i to we wszystkich grupach wiekowych (powyżej 18 roku życia). 71 proc. Hiszpanów ma pozytywną opinię o papieżu Franciszku. Ta ocena praktycznie nie zmieniła się od 2018 r. W rankingu wyprzedza m. in. Angele Merkel i Emmanuela Macrona, wynika z danych, które opublikowała Sigma Dos.

W Hiszpanii we wszystkich grupach wiekowych (począwszy od 18 lat) i u obu płci Papież otrzymał więcej ocen pozytywnych niż negatywnych. Oceny pozytywne rosną wraz z wiekiem ankietowanych. Najlepiej widzą Papieża osoby powyżej 65 roku życia. Tego zdania jest 86,4 proc. ankietowanych. Najgorzej – 32,4 proc. – ocenia Papieża młodzież w wieku 18-24. Gorzej wypada również wśród osób, które szukają pierwszej pracy (33,3 proc.) niż wśród studentów (28,3 proc.).

Prawosławna Rumunia jest krajem, który najlepiej ocenia papieża (88 proc). Kolejne kraje to Filipiny (87 proc.), Liban i Kolumbia (85 proc.) oraz Włochy (83 proc.). Hiszpania zajmuje dziesiąte miejsce. Tylko w sześciu krajach, z Syrią na czele (64 proc.), ocena Papieża jest negatywna. Jednym z tych krajów jest Serbia.

W rankingu najlepiej ocenianych liderów międzynarodowych na pierwszym znajduje się papież Franciszek (71 proc.). Kolejne miejsca przypadają Angeli Merkel (61 proc.) i Emmanuelowi Macronowi (48 proc.). Najgorzej wypada Donald Trump, którego popiera 9 proc. ankietowanych, a 85 proc. ocenia negatywnie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj