twitter.com/StanislawBudzik

Papieski wysłannik przebywa z wizytą na Ukrainie

Na Ukrainie przebywa specjalny wysłannik Ojca Świętego Franciszka, ksiądz arcybiskup Paul Gallagher. Jego wizyta jest potwierdzeniem bliskości Papieża z narodem ukraińskim. Watykan jest też gotowy pełnić rolę mediatora pomiędzy Kijowem a Moskwą. Na Ukrainę udała się też delegacja polskich księży biskupów na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Stanisławem Gądeckim.

Ks. abp Paul Gallagher jest trzecim papieskim wysłannikiem, który odwiedza Ukrainę od wybuchu wojny. Sekretarz ds. relacji z państwami, który pełni funkcję ministra spraw zagranicznych Watykanu, na początku odwiedził Lwów, gdzie spotkał się z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przybyłeś tutaj, aby być z nami, aby dotknąć umęczonej ziemi. Ziemi, jaka bardzo cierpi podczas wojny. Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, który przysłał cię tutaj jako swojego delegata. Prosimy o modlitwę i błogosławieństwo – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Papieski wysłannik spotkał się również z uchodźcami oraz przedstawicielami kościoła grekokatolickiego i lokalnymi władzami. Następnie udał się do Kijowa. W piątek będzie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Watykan cały czas jest gotowy pełnić rolę mediatora między Kijowem a Moskwą. Ks. abp Gallagher odwiedzi też zniszczone przez Rosjan miejscowości, w których dokonano zbrodni wojennych. Z misją solidarnościową na Ukrainę udali się również polscy księża biskupi.

– Zdecydowałem się przyjechać w czasie wojny, żeby okazać solidarność z wami, żeby pokazać wam, że trudne doświadczenie jest możliwe do niesienia, kiedy jesteśmy razem – zapewniał we Lwowie Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.

Polska stała się bezpiecznym miejsce dla uchodźców z Ukrainy.

– Gdy rozmawiałem z Ojcem Świętym, był bardzo uradowany tym, że Polska wzniosła się na poziom chrześcijański i mogła być użyteczna dla samych Ukraińców – podkreślał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Na Ukrainę udał się też ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Wizyta przedstawicieli polskiego Kościoła katolickiego ma ułatwić organizowanie pomocy dla Ukraińców.

– To jest pokazanie, że jesteśmy z wami, bo wiemy, że walczycie w naszej sprawie – podkreślił ks. abp Stanisław Budzik.

W Kijowie polscy księża biskupi spotkali się z przedstawicielami Kościoła greckokatolickiego oraz prawosławnego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl