Osobista decyzja

„Miłość Chrystusa jest naszą mocą” – to hasło kolejnej zagranicznej podróży apostolskiej Benedykta XVI. Już za tydzień, 26 września, Ojciec Święty przybędzie do Republiki Czeskiej. Podczas trzydniowego pielgrzymowania odwiedzi Pragę, Brno i Stary Bolesławiec.

Pielgrzymowanie po ziemi czeskiej Ojciec Święty rozpocznie w najbliższą sobotę w Pradze, gdzie m.in. nawiedzi kościół pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej – praskie sanktuarium Dzieciątka Jezus, na Hradczanach spotka się z prezydentem Republiki Czeskiej Vaclavem Klausem.
Pielgrzymka do Czech będzie 13. zagraniczną podróżą apostolską Benedykta XVI, który jako Następca św. Piotra odwiedzi ten kraj po raz pierwszy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Jan Paweł II pielgrzymował tu trzykrotnie: w 1990, 1995 i 1997 roku.
Jak ujawnił niedawno ks. kard. Miloslav Vlk, arcybiskup Pragi, Benedykt XVI już od dawna pragnął przybyć do Czech i chciał to uczynić przy okazji swych podróży do Bawarii (2006), a potem Austrii (2007). Za każdym razem rozszerzenie programu papieskiej podróży okazywało się niemożliwe. Dokładnie rok temu Ojciec Święty osobiście podjął decyzję o pielgrzymowaniu do Czech i sam zaproponował datę związaną z liturgicznym wspomnieniem św. Wacława, którego kult dokładnie 280 lat temu zatwierdził Benedykt XIV. Swoją decyzję Papież potwierdził, odpowiadając na oficjalne zaproszenie prezydenta Republiki Czeskiej w maju br.


Sebastian Karczewski
drukuj