fot. PAP/EPA

Ojciec Święty otworzył obrady Synodu

Papież Franciszek, otwierając dziś obrady nadzwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny, zaapelował do jego uczestników, by wypowiadali się jasno i mówili wszystko to, co czują. Prosił Ojców synodalnych, by nie obawiali się jego obecności.

„Jednocześnie słuchajcie i przyjmujcie z otwartym sercem to, co mówią bracia” – wezwał Papież Franciszek w krótkim przemówieniu do 250 uczestników zgromadzenia.

Mówić z wolnością i szczerością, słuchać z pokorą – taką postawę wskazał Papież księżom biskupom. Podkreślił, że jego obecność stanowi gwarancję dla wszystkich.

Papież Franciszek zwrócił uwagę na to, że księża biskupi mają obowiązek przedstawić problemy lokalnych Kościołów związane z tematyką rodziny. Synod ma wskazać konkretne kierunki duszpasterstwa rodzin; będzie szukał rozwiązań wielu problemów, z którymi borykają się współczesne rodziny.

Wiemy, że jest dużo tych problemów: przede wszystkim problemy z gender, problemy z „małżeństwami” jednopłciowymi, które są legalizowane przez państwa, parlamenty – w tym europejski. W Polsce przeżywamy ogromną presję, żeby zalegalizować małżeństwa jednopłciowe. Synod, który zbierze się w Rzymie chce odpowiedzieć na te problemy. Przyjadą przedstawiciele wszystkich episkopatów z całego świata, nie tylko księża biskupi, ale również ludzie świeccy. Będą wspólnie razem rozmawiać – mówił  ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Nadzwyczajny Synod potrwa do 19 października.

RIRM

drukuj