PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Wiara porównywalna z ziarnkiem gorczycy w swojej pokorze odczuwa wielką potrzebę Boga i z całkowitym zaufaniem powierza się Jemu

Do życia w postawie pokornej i troskliwej służby zachęcał nas w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty Franciszek.

W czasie rozważania papież Franciszek nawiązał do słów niedzielnej Ewangelii, w której wybrzmiewa prośba uczniów do Jezusa, by przymnożył im wiary. Ojciec Święty mówił, że wiara, która nawet jeśli jest niewielka może mieć siłę, ponieważ opiera się na Bogu, dla którego nie ma nic niemożliwego.

– Wiara porównywalna z ziarnkiem gorczycy jest wiarą, która nie jest pyszna i pewna siebie, ale która w swojej pokorze odczuwa wielką potrzebę Boga i w swej małości, z całkowitym zaufaniem powierza się Jemu. Jest to wiara dająca nam umiejętność patrzenia z nadzieją na zmienne koleje życia, pomagająca nam zaakceptować także porażki i cierpienia, wiedząc, że zło nigdy nie ma ostatniego słowa – mówił Ojciec Święty.

Papież zachęcił, by każdy z nas zastanowił się nad tym, jaką ma wiarę.

– Jezus pragnie powiedzieć w ten sposób, że takim jest człowiek wiary w stosunku do Boga: powierza się całkowicie Jego woli, bez wyrachowania czy wymagań – akcentował.

W niedziele rano Ojciec Święty Franciszek sprawował w bazylice świętego Piotra Mszę świętą z okazji inauguracji synodu biskupów na temat Amazonii.  Następnie po modlitwie Anioł Pański zwracając się do uczestników obrad Papież mówił, że wszyscy jesteśmy biskupami, ponieważ otrzymaliśmy dar Boży.

– Daru się nie kupuje, nie wymienia się ani nie sprzedaje: otrzymuje się i ofiarowuje. Jeśli go sobie zawłaszczamy, jeśli postawimy siebie w centrum i nie pozostawimy w centrum tego daru, zamiast pasterzy stajemy się funkcjonariuszami – wskazywał Franciszek.

Obrady pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej” potrwają do 27 października.

W sobotę w Watykanie miał miejsce Zwyczajny Konsystorz Publiczny podczas którego Ojciec Święty Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 33 nowych kardynałów. W klasztorze Mater Ecclesiae nowi kardynałowie spotkali się z papieżem – seniorem Benedyktem XVI.

W trakcie spotkania Benedykt XVI przypomniał im o znaczeniu wierności Papieżowi.

TV Trwam News

drukuj