PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Prawdziwym bogactwem nie są pieniądze i rzeczy, ale ludzie i relacje z nimi

Ludzie są ważniejsi niż rzeczy i liczą się bardziej niż posiadane bogactwo – mówił Ojciec Święty Franciszek w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Papież tłumaczył, że prawdziwym bogactwem nie są pieniądze i rzeczy, ale ludzie i relacje z nimi.

Ojciec Święty – nawiązując do dzisiejszej Ewangelii – tłumaczył, że rządca, jakiego przedstawia Jezus, szukał wyjścia. Tak, by zapewnić sobie spokojną przyszłość. Aby znaleźć przyjaciół, działał przebiegle. Jednak Jezus nie zachęca tutaj do nieuczciwości. Pochwalił nieuczciwego rządcę za spryt i inteligencję. Stąd słowa Pana, by pozyskiwać sobie przyjaciół niegodziwą mamoną. Chodzi o bogactwo – podkreślał Ojciec Święty.

– Zyskujcie sobie przyjaciół za pomocą bogactwa. Jest to zachęta, aby zamieniać dobra i bogactwa w relacje, ponieważ ludzie są ważniejsi niż rzeczy i liczą się bardziej niż posiadane bogactwo. W życiu bowiem przynosi owoce nie ten, kto ma wiele bogactw, ale ten, kto tworzy i utrzymuje wiele więzi, wiele relacji, wiele przyjaźni. Poprzez różne dary, którymi obdarzył go Bóg – akcentował.

Papież Franciszek wskazywał, że jeśli będziemy potrafili przekształcać bogactwo w narzędzia braterstwa i solidarności, to w raju powita nas nie tylko Bóg, ale także ci, z którymi dzieliliśmy się, dobrze zarządzając naszymi darami.

– W obliczu naszych niedostatków i porażek Jezus zapewnia nas, że zawsze mamy czas, aby uzdrowić dobrem popełnione zło. Ten kto spowodował łzy, niech kogoś uszczęśliwi. Ten, kto zdefraudował, niech pomoże potrzebującym – podkreślał papież Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że źle rozumiane bogactwo może skłaniać do wznoszenia murów, podziałów i dyskryminacji. Dlatego Jezus zachęca do zmiany kursu.

TV Trwam News

drukuj