Ojciec św. spotka się z dziennikarzami

Ojciec św. Franciszek w sobotę przed południem spotka się z dziennikarzami całego świata. Transmisja w TV Trwam od godz. 11:00.

Konferencja odbędzie się w auli Pawła VI. Będzie skierowana dla osób zajmujących się komunikacją społeczną – zapowiedział ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu. Dokładnie w tym samym miejscu, osiem lat temu, kilka dni po wyborze z dziennikarzami rozmawiał Benedykt XVI.

Z kolei w niedzielę Ojciec św. Franciszek po raz pierwszy spotka się z wiernymi podczas modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie. Natomiast uroczysta Eucharystia inaugurująca nowy pontyfikat sprawowana będzie we wtorek o godz. 9.30.

Kilka dni po wyborze ks. kard. Jorge Mario Bergolio na nowego następcę św. Piotra na całym świecie dziennikarze przybliżają nam jego biografię a także Ojczyznę – Argentynę.

Jest on pierwszy Papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej. Kontynent ten cały czas zmaga się z niesprawiedliwością społeczną.

Prof. Zdzisław Jan Ryn, były ambasador RP w Argentynie, stwierdził że to co w Europie dotyczy barier ideologicznych i politycznych na kontynencie Ameryki łacińskiej skupia się na dramatycznej przepaści miedzy bogatymi, a skrajnie biednymi.

– Często mówię, że Boliwia to jeden z najbogatszych krajów świata, w którym żyją najbiedniejsi ludzie na kuli ziemskiej. Ten drastyczny dystans, ta dramatyczna różnica między poziomem życia ludzi bogatych i biednych jest zapewne pierwszym zadaniem i pierwszym problemem. Wiemy z biografii Papieża Franciszka, że istotnie chce zwrócić na to uwagę – wielkie wołanie o zaspokojenie potrzeby sprawiedliwości społecznej. Wynika to z faktu, że pierwotni mieszkańcy tego kontynentu są zepchnięci na margines przez cywilizowany świat europejski, czy północnoamerykański – powiedział Prof. Zdzisław Jan Ryn.

Prof. Zdzisław Jan Ryn który podczas misji dyplomatycznych uczestniczył we Mszach św., którym przewodniczył Jorge Mario Bergolio – najpierw jako biskup, a  później kardynał – zwraca uwagę na jego serdeczne kontakty z ośrodkami polonijnymi.

– Pamiętam, jak obecny papież Franciszek będąc jeszcze biskupem udzielił błogosławieństwa Polakom w Argentynie. Miało to miejsce w 1999 przy okazji inauguracji wspaniałego pomnika Jana Pawła II.  Pomnik został ufundowany przez organizację polonijną w Ameryce Łacińskiej. Stanął chyba w najbardziej prestiżowym miejscu tej wielkiej metropolii, jaką jest Buenos Aires. Bezpośrednio i osobiście obecny ks. bp Jorge Bergoglio brał udział w uroczystości i udzielił nam Polakom swojego biskupiego błogosławieństwa – wspomina prof. Zdzisław Jan Ryn.

Szacuje się, że w Argentynie żyje nawet 400 tys. Polaków.

RIRM

drukuj