fot. wikipedia.org

Oddolny opór Irakijczyków przeciw terroryzmowi

W Iraku odczuwa się oddolny opór przeciw terroryzmowi, czemu towarzyszy odnowione zaangażowanie na rzecz życia i pokoju – uważa rezydujący w stolicy tego kraju ks. abp Louis Raphael Sako zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego.

Podsumowując okres bożonarodzeniowych i noworocznych obchodów ks. abp Louis Raphael Sako podkreślił w wypowiedzi dla agencji Asia News, że odczuwało się tam świąteczną atmosferę mimo sporadycznych aktów przemocy, które jeszcze nasiliły się zaraz po Nowym Roku, podczas wizyty w Bagdadzie Françoisa Hollande’a.

Jako pozytywne przykłady postawy Irakijczyków przeciwnych terroryzmowi zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego wymienił pojawienie się w stolicy licznych choinek i masowy udział jej mieszkańców w obchodach noworocznych, a także wizytę grupy młodych muzułmanów na katolickiej Mszy św.

„W noworoczną noc wyszedłem na jeden z placów Bagdadu. Świętowało mnóstwo ludzi, prawie milion osób wyszło na ulice. Rozmawialiśmy, wymienialiśmy życzenia. To drobne gesty, które pomagają odrzucić ideologię terroru Państwa Islamskiego” – akcentował ks. abp.

Zwierzchnik chaldejskich katolików mówił, że otrzymał wiele życzeń świątecznych, również od działaczy muzułmańskich. Gościł on też w tych dniach na Mszy św. grupę młodych szyitów z ich świętego miasta Nadżaf na południu Iraku.

Wizyta była ich własną inicjatywą. Po nabożeństwie ks. abp Sako zaprosił ich na wspólny posiłek i rozmowę. Opowiadał im o wierze i kulturze wyznawców Chrystusa, których zupełnie nie znali.

Muzułmanie zachwycali się pięknem chrześcijańskich śpiewów i modlitw. Ks. abp zalecił biskupom i księżom, by w kazaniach tego okresu uwzględniali fakt, że wśród słuchaczy mogą się znaleźć wyznawcy islamu.

Zwierzchnik katolików obrządku chaldejskiego wspomniał również o noworocznych obchodach, zorganizowanych po raz pierwszy przez władze Basry na południu Iraku. Do chrześcijan, którzy opuścili to miasto, zaapelowały one o powrót. Ich najwyżsi przedstawiciele odwiedzili w okresie świątecznym miejscowego biskupa.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj