fot. twitter.com/@jozwiak_michal /@misyjne_pl

Oblaci proszą o pomoc w odbudowie katedry w Jolo na Filipinach

27 stycznia 2019 r. islamiści dokonali podwójnego zamachu bombowego na filipińskiej wyspie Jolo. Pierwsza bomba wybuchła wewnątrz oblackiej katedry, a druga na parkingu. Zginęło wówczas 27 osób, a blisko 100 odniosło ciężkie obrażenia. Oblaci z Polski proszą o pomoc w odbudowaniu katedry.

Zniszczoną katedrą od zawsze opiekowali się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy po zamachu proszą o pomoc w jej odbudowie.

– Katedra została zniszczona w wyniku wybuchu bomby. Bardzo duże zniszczenia powstały wewnątrz katedry. Zachowane zostały mury. Trzeba podjąć się generalnego remontu. Duża część ucierpiała i pewnie nie da się tego odbudować w sposób prosty. Dlatego potrzebne będą duże fundusze, by pewne rzeczy wyremontować, a pewne zbudować od nowa – powiedział Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący misyjne.pl.

Odbudowa katedry nie będzie prosta. Potrzebnych jest bowiem dużo pieniędzy.

– Myślę, że będzie to około kilkuset tysięcy złotych – dodał.

W pomoc w odbudowie katedry można zaangażować się za pośrednictwem portalu www.misyjne.pl.

– Pieniądze można przekazywać za pomocą portalu www.misyjne.pl . Są tam wszelkie informacje. Będzie tam można też śledzić, ile pieniędzy udało się zebrać – wskazał Michał Jóźwiak.

Katedra w Jolo była już wielokrotnie celem zamachów terrorystycznych. Do zamachu dotychczas nikt się nie przyznał, ale władze podejrzewają, że jego sprawcą była islamska grupa terrorystyczna Abu Sajaf. Choć na całych Filipinach liczebnie przeważają katolicy, to na wyspie Jolo większość stanowią muzułmanie.

W ponad półtoramilionowej populacji regionu katolicy stanowią niecałe 2 proc. (31 675 osób). Wikariat podzielony jest na 5 parafii i 7 misji. Posługuje w nim 12 prezbiterów (w tym 10 oblatów) oraz blisko 40 braci i sióstr zakonnych (w tym 3 braci oblatów).

RIRM

drukuj