Niedziela z bł. Karoliną Kózkówną

W niedzielę wspominaliśmy bł. Karolinę Kózkównę, dziewicę i męczennicę. Tego dnia minęła 98. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionej.

Podczas uroczystości w rodzinnej parafii Karoliny Kózkówny w Zabawie przekazana została uchwała senatu, w której uczcił on 25. rocznicę jej beatyfikacji.

Na uroczystości do Sanktuarium w Zabawie zjechało kilkaset młodych ludzi m.in. z diecezji tarnowskiej oraz toruńskiej.

Od błogosławionej młodzież może się wiele nauczyć – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

– Od błogosławionej Karoliny Kózkówny możemy nauczyć się mężnego wyznawania wiary. Kiedy modlimy się Litanią do błogosławionej możemy przekonać się co jest prawdą naszej wiary. (…) Bł. Karolina to wzór do naśladowania, powinniśmy uczyć się od wiary. Do tej wiary powinniśmy się  przekonywać, szukać argumentów i zrozumienia. Po to Pan Bóg daje nam rozum i po to on jest, żebyśmy stawiali pytania i tak jak bł. Karolina szukali wyjaśnienia, ale też tymi prawdami wiary się dzielili – mówił ks. Zbigniew Szostak.

Uroczystości były również czasem modlitwy o kanonizację Karoliny Kózkówny. W diecezji toczy się już proces kanonizacyjny. W Watykanie badane jest uzdrowienie za wstawiennictwem bł. Karoliny.

Bł. Karolina Kózkówna oddała życie broniąc swojej czystości, dlatego została ustanowiona patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Karolina Kózkówna przyszła na świat 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda nad Dunajcem. Modlitwa była dla niej rozmową z niewidzialnym, ale wszędzie obecnym Bogiem, którego obecność odczuwała bardzo żywo. Była zwyczajną, prostą dziewczyną, mimo to wyrastała ponad swe otoczenie i ponad jego zwyczajność. Była wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników i jest nim również teraz.

RIRM

drukuj