Obroniła godność

Zginęła po heroicznej walce z rąk rosyjskiego żołnierza w obronie swojej czystości i honoru. 18 listopada minie 100 lat od jej męczeństwa. Błogosławiona Karolina Kózkówna, która ocaliła swoją godność, jest wyzwaniem dla współczesnej młodzieży, rodziców i wychowawców. Już dziś rozpoczynają się kilkudniowe obchody jubileuszowe. Za tydzień do kin wejdzie film pt. „Karolina”.

Kult bł. Karoliny Kózkówny, patronki Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, nieustannie się rozwija. Obchody jubileuszu stulecia jej męczeńskiej śmierci trwały cały rok, a ich zwieńczenie zaplanowane jest na dni od 14 do 18 listopada. W sanktuarium w Zabawie (diecezja tarnowska) zgromadzą się pielgrzymi z całej Polski. Przy sarkofagu błogosławionej oraz na Drodze Krzyżowej będą się modlić m.in. młodzież, rolnicy i rodziny ofiar wypadków drogowych. Uroczystości odbędą się także w Wał-Rudzie, Tarnowie i w wielu miejscach Polski, gdzie rozwija się kult błogosławionej.

– Będziemy modlić się o to, by to dzieło, którego dokonała Karolina, wydało najpiękniejsze owoce. Mamy nadzieję, że kiedyś dojdzie do kanonizacji, o którą gorliwie się modlimy i na wielu płaszczyznach przygotowujemy – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie. – Jestem przekonany, że bł. Karolina doprowadzi wiele osób do odkrycia prawdy, iż nasze życie może się zmienić, ale ono się nie kończy. Może być poranione, zniszczone, ale jeżeli jest zjednoczone z Bogiem, to nikt nas nie może unicestwić. Będziemy przeżywali setną rocznicę jako narodzenie bł. Karoliny do nowego życia – narodzenie do nowych dzieł, którym ona patronuje już z Nieba – dodaje.

Uroczystości w Zabawie zainauguruje dziś o godz. 15.00 modlitwa o nawrócenie sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych. W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny znajduje się kaplica Męczenników i Ofiar Przemocy. Jest to miejsce pamięci o utraconych osobach. Ich nazwiska umieszczane są na specjalnych tablicach na ścianach kaplicy, a także w księdze pamięci, przy której codziennie pali się okolicznościowa świeca.

Jutro do sanktuarium przybędzie młodzież, dla której o godz. 10.00 Mszę św. odprawi ks. abp Józef Kowalczyk. W niedzielę obchodzony będzie Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. O godz. 10.30 głównym celebransem Eucharystii za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będzie ks. abp Zygmunt Zimowski z Watykanu. We wtorek, 18 listopada, do sanktuarium w Zabawie przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. O godz. 15.00 rozpocznie się Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu męczeństwa. Po niej w sanktuarium w Zabawie o godz. 17.30 Mszy św. w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny przewodniczył będzie ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski.

Film „Karolina”

Od 21 listopada w kinach będzie można obejrzeć pełnometrażowy film fabularny pt. „Karolina”, którego twórców zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny. Powstał on dzięki zaangażowaniu ponad dwóch tysięcy osób, które złożyły swój dar finansowy. W filmie historia Karoliny opowiedziana jest na dwóch planach: historycznym i współczesnym. Reżyser stawia wiele kluczowych dla człowieka pytań (Po co żyjemy? Czy jest życie wieczne?) i zmusza każdego do odpowiedzi na nie. – Ten film dotyka różnych grup wiekowych, z naciskiem na młodych bohaterów. A na końcu okazuje się, że w ich historie wchodzi historia Karoliny i wiele rzeczy się prostuje, chociaż niekoniecznie tak, jakbyśmy to sobie wyobrażali. Nasze myślenie, jak wiemy, jest inne niż myślenie Pana Boga – wyjaśnia Dariusz Regucki, reżyser.

W filmie w rolę Karoliny wcieliła się Marlena Burian. Po zakończeniu zdjęć powiedziała „Naszemu Dziennikowi”, że jest szczęśliwa, że mogła zagrać Karolinę. W jej ocenie, dziś trzeba przypominać takie postacie, zwłaszcza ludziom młodym. – Myślę, że nasz świat jest teraz pod pewnymi względami bardzo zepsuty. Widać to w niektórych obszarach, np. w mediach. Moim zdaniem, właśnie takie filmy są dziś potrzebne, by ludzi, szczególnie młodych, uwrażliwiać na wartości. Trzeba zrobić wszystko, by bardziej zainteresowali się Kościołem, tym, co ma do zaoferowania. Wtedy nasze życie, życie młodzieży, będzie bardziej wartościowe. Nie będzie się kręcić tylko i wyłącznie wokół internetu, wokół telewizji. Myślę, że to jest bardzo ważne. Namawiam, by każdy młody człowiek poszedł do kina, by przeżyć taką lekcję wartościowego życia – powiedziała.

Film „Karolina” pozytywnie ocenia ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. – Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi osoby pragnące poznać Karolinę dostaną w nim porcję bardzo głębokich przeżyć, które sprawią, że będzie ona dla nich przewodniczką w życiu, dzięki której będą mogli odczytywać to, co jest dla ich życia najważniejsze, o co warto walczyć i o co z Karoliną się modlić, aby być szczęśliwym człowiekiem. Bo tak naprawdę Karolina uczy nas tego, żeby być szczęśliwym – zaznacza kapłan.

Małgorzata Pabis/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl