Niedziela Świętej Rodziny

Dziś obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, które przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Z tej okazji Episkopat przygotował list pasterski, który odczytywany będzie we wszystkich  kościołach.

Księża biskupi zwracają w nim uwagę na szczególny wymiar niedzieli, która – jak mówi ks. bp senior Stanisław Stefanek, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Rodzin – zatraciła w ostatnim czasie charakter sakralny.

– Ten wolny dzień zamienił się w dzień najróżniejszych zajęć rozrywkowych, czy pożytecznych, została zabrana sakralna istota niedzieli, tzn. spotkania  człowieka z Bogiem. Żeby przywrócić niedzieli jej sakralny wymiar, trzeba w sposób szczególny przypomnieć te podstawowe, najbardziej elementarne fakty, od zmartwychwstania począwszy – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek.

Ponieważ jak dodał ks. bp jeżeli człowiek nie odniesie swojego życia do stwórcy straci istotny wymiar.

– Człowiek zaczyna się wtedy zamykać w kręgu kilku, czy kilkunastu gestów. Albo wypoczynku, albo zajęć pożytecznych, czy wręcz rozrywki zbiorowej. Wycina się z życia ludzkiego całą przestrzeń jego duchowego, Bożego programu. Chodzi o uratowanie pełnego wymiaru i obrazu człowieka, uratowanie właściwego patrzenia na rodzinę. Księża biskupi przekonują, że świętowanie niedzieli może zachować rodzinę od wielu niebezpieczeństw i niepewności – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek.

RIRM

***

 

Biskupi do rodzin: Świętujmy niedzielę!

 

Niedziela to szansa dla zabieganej rodziny na spotkanie z Bogiem i między sobą. Biskupi w liście na Niedzielę Świętej Rodziny, przypadającą 30 grudnia, zachęcają do świętowania niedzieli i przekonują, że pomoże to zachować rodzinę od wielu niebezpieczeństw i niepewności. 

„W kontekście wiary, w niedzielę Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, pragniemy rozważyć prawdę o świętowaniu niedzieli” – piszą biskupi w liście pasterskim, który będzie odczytywany w kościołach 30 grudnia. Na wstępie zauważają, że „dojrzała wiara to nie tylko zbiór prawd czy obowiązków, ale przede wszystkim pełna miłości, rzeczywista relacja z żywym Bogiem, który objawił się nam w Jezusie Chrystusie”. Stąd też przypominają prawdę o chrześcijańskim przeżywaniu Dnia Pańskiego.

„Nie banalizujmy niedzieli i nie ograniczajmy jej głębokiego sensu jedynie do dnia wolnego od pracy” – apelują biskupi. Zachęcają do głębszego przeżywania Dnia Pańskiego, a w ten sposób niedziela stanie się „szansą dla zabieganej rodziny (…) do bardziej intensywnego spotkania z Bogiem i między sobą”. „Odpowiedni strój, świąteczny posiłek, brak pośpiechu, czas wspólnego przebywania ze sobą ma pomóc poczuć smak innego świata, do którego zmierzamy w pielgrzymce wiary” – czytamy.

Jednym ze sposobów świętowania jest modlitwa przy stole i celebrowanie wspólnych posiłków. „Niech niedzielne obiady będą okazją, by z dziećmi odkrywać świat, opowiadać o swoich sukcesach i porażkach, a w ten sposób budować prawdziwą jedność w rodzinie” – proszą biskupi.

Jednocześnie wskazują, że prawdziwe świętowanie jest zawsze bezinteresowne i w łączności z drugimi. Stąd chrześcijańskie rodziny nie powinny spędzać niedzieli w centrach handlowych. Zaprzeczeniem świętowania jest też nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem czy komputerem.

Biskupi przypominają, że sercem Dnia Pańskiego jest Eucharystia. Dodają też, że „przez udział w niedzielnej Eucharystii rodzina daje szczególne świadectwo jako Kościół domowy”. Za niezmiernie cenne uznają tradycję wspólnego czytania w niedzielę Pisma Świętego w rodzinie.

Świętowanie niedzieli powinno też rodzić konkretne postawy w życiu codziennym: otwarcie na drugiego człowieka, umiejętność niesienia pomocy, modlitwy za zmarłych.

„Uwierzcie, że jeżeli będziecie w Waszej rodzinie świętować niedzielę, to taki styl życia pomoże zachować Waszą rodzinę od wielu niebezpieczeństw i niepewności” – zapewniają biskupi. Zawierzają też wszystkich małżonków i wszystkie rodziny Świętej Rodzinie z Nazaretu.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl