fot. fsm.franciszkanie.pl

Młodzi zjednoczeni na Kalwarii. Trwa 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Do końca 32. Franciszkańskiego Spotkania Młodych pozostały już tylko 2 dni. Z kim uczestnicy spotkali się w czwartek oraz jakie atrakcje zapewnili organizatorzy?

Jednym z gości był liturgista oraz autor i redaktor 15 książek, poświęconych głównie zagadnieniom liturgicznym, ks. Krzysztof Porosło. Podczas konferencji przybliżał uczestnikom szczególną rolę Komunii Świętej w budowaniu relacji z Bogiem. Tłumaczył, że Pan Bóg tak wszystko układa, żeby każdy człowiek mógł się z nim zjednoczyć, a potem tęsknić za tą relacją, którą może dać tylko Bóg.

Czwartek na FSMie był dniem wyjątkowym, ponieważ Eucharystię sprawowali prymicjanci braci neoprezbiterów franciszkańskich. W tym roku byli to: br. Sylwester, br. Marek, br. Łukasz oraz br. Mateusz. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Porosło.

Identyfikujemy kapłaństwo z funkcją, a nie z tożsamością. Jeżeli mamy jakąkolwiek rolę na Mszy, jako księża, to zniknąć i dać się pokazać Jemu. Bądźcie pokorniTakie słowa skierował do niedawno wyświęconych kapłanów. Zachęcał, abyśmy bardziej ufali słowu Boga, niż całemu światu.

Po południu swoim świadectwem podzieliła się Ida Nowakowska-Herndon. Tancerka znana jest m.in. z udział w programach takich jak „You can dance – Po prostu tańcz” czy „Dance dance dance”. Obecnie jest solistką Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Opowiadała ona o wpływie wiary i Pana Boga na jej życie oraz o tym, jak pogodzić religię z byciem osobą publiczną.

Wieczorem odbyło się nabożeństwo, przygotowane przez Duszpasterstwo Akademickie „Mrowisko” z Krakowa, pod opieką o. Grzegorza Siwka OFMConv. Młodzi zatytułowali je „Przykazanie nowe daję Wam”.

Na koniec dnia na uczestników czekały jeszcze dwie atrakcje. Pierwszą z nich był koncert połączony z potańcówką. Na scenie wystąpił zespół „Tęgie Chłopy”. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny, dlatego też prawdziwe tłumy bawiły się tego wieczoru pod sceną. Dzień zakończył się Akatystem ku czci Bogurodzicy, nabożeństwem szczególnie lubianym przez uczestników Spotkania.

 

***

  1. Franciszkańskie Spotkanie Młodych rozpoczęło się w niedzielę (21 lipca) i potrwa do soboty (27 lipca). FSM jest najstarszym ogólnopolskim wydarzeniem religijnym. Tegoroczne hasło to OBECNOŚĆ. W tym roku na Kalwarii goszczą m.in. Marika, Ida Nowakowska, ks. Krzysztof Porosło, Mate.O czy Tęgie Chłopy. Obecnie zarejestrowanych jest około 1100 uczestników.

Marta Górka, rzecznik Franciszkańskich Spotkań Młodych

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl