Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1237197

Święta Anna w Królestwie Hiszpanii

Święta Anna jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii, a początki jej kultu sięgają XIIIw. Szczególnie uroczysty charakter mają obchody w miejscowości Tudela, która leży na terytorium Nawarry. Dzisiaj przypada również Dzień Dziadków. Z tej okazji organizacja pozarządowa Mensajeros de la Paz już po raz dwudziesty zorganizowała dzisiaj wielki obiad dla dziadków. Tym razem w Plasencji.

Pierwsze wzmianki o kulcie św. Anny na Półwyspie Iberyjskim pochodzą z XIII w. W 1266 r. król Alfons X rozkazał wybudować kościół św. Anny w Sewilli w podziękowaniu za uleczenia oczu, które miało się dokonać za jej wstawiennictwem. Monarcha szerzył kult św. Anny w całym królestwie Kastylii Leonu. Z kolei w Aragonii zrobiły to Karmelitanki Bose, szczególnie po wybudowaniu klasztoru w Tarazonie w 1603 r. Św. Anna została patronką wielu miejscowości w Królestwie Hiszpanii, z których na szczególną uwagę zasługuje Tudela. Mieszkańcy tego zabytkowego miasta wybrali św. Annę na patronkę już w 1530 r. W owym czasie zaraza dziesiątkowała ludność. Zdesperowani ludzie postanowili zwrócić się o pomoc do św. Anny. Co więcej, ślubowali, że jeśli zaraza ustąpi, to każdego roku będą uroczyście obchodzili jej święto, a procesja z jej figurą obejdzie miasto. Zaraza ustąpiła, a obchody ku czci św. Anny trwają przez cały tydzień. Głównym punktem jest procesja z jej figurą.

Wspomnienie św. Anny i św. Joachima jest również Dniem Dziadków. Z tej okazji organizacja pozarządowa Mensajeros de la Paz, którą założył ks. Ángel García już od dwudziestu lat zaprasza dziadków na obiad i wspólne świętowanie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła od początku królowa Zofia. W tym roku spotkanie odbyło się w Plasencji. Jego celem jest podkreślenie znaczenia osób starszych w społeczeństwie, ich wkładu na różnych płaszczyznach, a także wielkiej roli w rodzinach.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl