młodzi z Rumbek chcą dotrzć do papieża - zdj. Biuro Prasowe PKWP Polska

Młodzi z Sudanu Południowego przemierzą długą drogę pieszo, aby spotkać się z Ojcem Świętym

Młodzi z diecezji Rumbek chcą dotrzeć do Dziuby, gdzie 3 lutego wyląduje Ojciec Święty. W drodze będą modlić się o pokój. O. Krzysztof Zębik, misjonarz, który na co dzień pracuje w Yirol, podkreślił, że w Sudanie Południowym wciąż toczy się wojna, a ludzie wiążą z przyjazdem Papieża nadzieję na przyszłość bez przemocy i nienawiści.

W Sudanie Południowym temperatura w cieniu sięga nawet 40 stopni. Trwa pora sucha. Choć podróż, zwłaszcza piesza, staje się wtedy bardzo uciążliwa, to właśnie w ten sposób dużą część swojej drogi planują pokonać młodzi z diecezji Rumbek, którym w drodze do Dziuby towarzyszyć będą siostry zakonne i księża. Chcą dotrzeć na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, który 3 lutego rozpocznie podróż apostolską do Sudanu Południowego.

„Z Rumbek do Dziuby jest ponad 420 kilometrów. Młodzież będzie przemieszczała się z parafii do parafii, pokonując drogę częściowo pieszo, częściowo samochodem” – mówił o. Krzysztof Zębik, misjonarz, który na co dzień pracuje w kraju, gdzie przybędzie Papież.

Wyjaśnił, że w obecnych warunkach pogodowych wyłącznie piesza pielgrzymka jest niemożliwa. Sam przygotowuje się, by przyjąć młodych w swojej parafii, bo tam, gdzie pracuje, dotrą oni 29 stycznia.

„Spędzą u nas noc i kolejnego dnia wyruszą w dalszą drogę” – podkreśla.

O. Krzysztof Zębik zaznaczył, że pielgrzymka jest tak przygotowana, aby młodzi mieli czas na animację, ale też dzielenie się świadectwem wiary. Dodał, że niosą oni intencje całego kraju, w tym tę najważniejszą: pokój.

„Bóg może uzdrowić Sudan Południowy i ofiarować tym wszystkim, którzy cierpią, nowe życie” – zaznaczył misjonarz.

Przypomniał, że kraj, gdzie przebywa na co dzień, długo czeka na przyjazd Ojca Świętego. Początkowo miało dojść do tego w lipcu ubiegłego roku. Wtedy plany Papieża pokrzyżowały problemy ze zdrowiem.

„Ludność Sudanu Południowego oczekuje pielgrzymki z jeszcze większą nadzieją. Pragnie usłyszeć od Ojca Świętego dobre słowo; słowo, które zjednoczy ludzi w wierze, da im nadzieję na lepsze jutro” – mówił o. Krzysztof Zębik.

Misjonarz tłumaczył, że „lepsze jutro to jutro bez przemocy, strachu, bez nienawiści do siebie nawzajem, bez ciągłej walki o przeżycie; jutro, które dałoby perspektywę lepszej przyszłości, pracy czy edukacji”.

O. Krzysztof Zębik zauważył, że „choć mało się o tym mówi, to w kraju wciąż panuje wojna”.

„Na północy toczą się konflikty zbrojne wzdłuż Nilu. Słyszymy, jak samochody są ostrzeliwane na drodze na tle rabunkowym” – podkreślił.

Misjonarz przypomniał też o głodzie i ciągłej wędrówce ludności zmuszonej do poszukiwania pożywienia czy schronienia.

Wizyta Ojca Świętego w Sudanie Południowym potrwa do 5 lutego. Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca przy tej okazji uwagę m.in. na trudną sytuację dzieci i młodzieży, która uciekła z kraju do Ugandy. Więcej na ten temat można przeczytać [tutaj].

 

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl