Autorstwa Fallaner - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106592647

„Maj z Maryją” w Ogrodach Watykańskich

Muzea Watykańskie podjęły inicjatywę „Maj z Maryją”. W jej ramach w Ogrodach Watykańskich organizowane są pielgrzymki po wizerunkach maryjnych.

„Maj z Maryją” to najnowsza inicjatywa Muzeów Watykańskich. Pielgrzymki po Ogrodach Watykańskich organizowane są dwa razy w tygodniu – w środę i sobotę. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wcześniej dokonać rezerwacji na stronie Muzeów. Czas jest ograniczony, gdyż akcja kończy się 31 maja.

Pielgrzymka odbywa się w Ogrodach Watykańskich i wiedzie poprzez wizerunki maryjne, które są świadectwem wiary Ludu Bożego i pobożności maryjnej poszczególnych papieży. Obecnie wizerunków jest ponad 40, choć na trasie pielgrzymki przewidziano tylko dziesięć stacji. Znajdują się one przy najważniejszych miejscach.

„Każdy z nich ma swoją historię, w której odzwierciedla się wielka wiara Ludu Bożego. Wystarczy wspomnieć o Fatimie czy Lourdes. (…) Na trasie niemal namacalnie możemy się przekonać, jak Maryja przemawia do swych dzieci. Jej macierzyńska miłość zawsze porusza nasze serca. Widzimy też, jak sztuka uwieczniła Jej obecność w życiu Kościoła” – wskazuje s. Emanuela Edwards, która jest odpowiedzialna za działalność dydaktyczną Muzeów Watykańskich.

Największym miejscem kultu maryjnego jest rekonstrukcja groty objawień w Lourdes wybudowana za pontyfikatów Leona XIII i Piusa X. W pobliżu groty znajduje się również figura Matki Bożej Fatimskiej, odsłonięta z woli św. Jana Pawła II w 1983 r. jako wotum za uratowanie życia po zamachu. Natomiast obok lądowiska helikopterów znajduje figura Maryi wzorowana na Madonnie Częstochowskiej – to z kolei dar paulinów z 1994 roku.

„Na trasie będzie można zobaczyć wiele figur i obrazów maryjnych, które zdobią Ogrody Watykańskie. Pokazują one, jak w różnych epokach ówcześni papieże oddawali cześć Najświętszej Maryi Pannie. Pielgrzymka ma pomóc w odkryciu Boga, który jest Stwórcą piękna – zarówno naturalnego, jak i artystycznego. Kościół tradycyjnie poświęca Maryi maj, bo w tym miesiącu natura budzi się i kwitnie, ukazując się w całym swym pięknie. Chcemy uczcić najpiękniejszy kwiat stworzenia, którym jest Niepokalana. Sam różaniec zrodził się przecież jako modlitwa, która ma ofiarować Matce Bożej bukiet róż w postaci >>zdrowasiek<<” – zauważa s. Emanuela Edwards.

Ogrody zajmują ponad połowę terytorium Watykanu. Powstały jako miejsce modlitwy dla następców św. Piotra. Dlatego regularnie pojawiają się w nich nowe wizerunki Matki Bożej.

„Chciałabym, aby pielgrzymi po przebyciu tej trasy mogli zabrać ze sobą słowa, które Maryja skierowała niegdyś do prostego wieśniaka Benedetta Pareto: >>Zaufaj Mi, niczego ci nie zabraknie, z Moją pomocą wszystko będzie łatwe<<” – zaznacza s. Emanuela Edwards.

Rezerwacja jest możliwa na stronie internetowej Muzeów Watykańskich.

Radio Watykańskie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl