List otwarty do redakcji tygodnika „WPROST”

Kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki

W tym samym czasie, kiedy z całym Kościołem świętujemy moment wyboru Ojca świętego Franciszka na Stolicę Piotrową, w tygodniku „Wprost”, zaraz potem w „Dzienniku Bałtyckim”, a w ślad za tym w innych środkach masowego przekazu, ukazuje się niewybredny paszkwil z kłamliwymi oskarżeniami wobec metropolity gdańskiego JE ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Metropolita gdański cieszy się ogromnym szacunkiem, zaufaniem i zasłużonym autorytetem nie tylko w naszej diecezji. Autorytet osobisty ks. abp. Głódzia nie pozwala na wdawanie się w dyskusję, co ma robić i jak ma postępować; po to tylko, aby przypodobać się oszczercom. Naszym obowiązkiem jest zaprotestować wobec tych zarzutów. Ks. abp. Sławoj Leszek Głódź zgodnie z deklaracją wypowiedzianą podczas ingresu z troską włączył się w sprawy tak ważne dla naszego środowiska, jakim są zagadnienia szeroko pojętnej gospodarki morskiej. Podczas tych spotkań z przedstawicielami instytucji morskich, w których braliśmy udział, prowadzono merytoryczne i rzeczowe rozmowy. Pozycyjni dziennikarze i ideologiczno-polityczni mocodawcy nie liczcie na naiwność Polaków. W ogromnej większości Polaków nie ukryjecie się pod fałszywym hasłem „moralnego oburzenia na wymyślony czyn i księdza arcybiskupa paszkwilanckich tekstach na jego temat”.

Z tej wrednej nagonki wychyla się prawda, że doskonale znacie zalety i siłę oddziaływania Jego Ekscelencji metropolity gdańskiego i boicie się wypowiadanej przez niego prawdy, którą głosi według zasady „Tak – jest tak, Nie – jest nie”. Boicie się mocy głoszonej Ewangelii. Ks. abp Sławoj Leszek Głódź w służbie Bogu i Ojczyźnie nie waha się przypominać nam o aktualnej sytuacji naszego państwa i sytuacji społeczeństwa. Otwarcie mówi o ogromnej, ważnej i potrzebnej posłudze katolickiej redakcji Radia Maryja i Telewizji Trwam w kontekście skandalu i dyskryminowania, przy przyznawaniu miejsc na platformie cyfrowej jej przewodniczącego Jana Dworaka. Takie są prawdziwe powody nagonki na jego osobę. Te medialne ataki personalne w sposób oczywisty wpisują się w scenariusz przygotowany przez autorów powielanych publikacji, jako wojna z naszym Kościołem. W myśl zasady „uderz w pasterza, a owce się rozproszą”. My jednak wiemy, że próżne to zamiary. Za żadne srebrniki nie da się zwalczyć Kościoła Chrystusowego, który trwa od ponad 2 tys. lat i tak będzie do końca świata. Nasz list piszemy w imieniu szerokiej rzeszy ludzi morza, w tym również w imieniu wielu z naszego środowiska, którzy są obecni na poważnych pozycjach w morskich firmach, instytucjach i ze względu na nieuchronne i groźne szykany nie mogą podawać swych nazwisk.

Kpt. ż.w.  inż. Zbigniew Sulatycki, były minister gospodarki morskiej

Inż. Zbigniew Wysocki, były wiceminister transportu ds. gospodarki morskiej

 

* * *

Pod listem otwartym podpisali się min.:

Ewaryst Waligórski, były minister transportu i gospodarki morskiej;

Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej, a obecni europoseł;

Grzegorz Hałubek, były wiceminister gospodarki morskiej i przewodniczący związku rybaków polskich;

Jan Pruffer, kapitan żeglugi wielkiej i nauczyciel akademicki;

Józef Gawłowicz, kapitan żeglugi wielkiej i były dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie;

Roman Gałęzowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej;

Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej;

Fryderyk Radziusz, członek zarządu NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej;

Alojzy Szablewski, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej i kierownik strajku;

Krzysztof Kołowrocki, prof. dr hab. Akademii Morskiej w Gdyni;

Stanisław Górski, kapitan żeglugi wielkiej, były prof. Akademii Morskiej w Gdyni;

Stanisław Rutkowski, były prezes polskiego ratownictwa okręgowego;

Jan Wójcik, mgr inż. były członek zarządu polskiego rejestru statku;

Ryszard Fryska, mgr inż. okrętowiec i były stoczniowiec;

Tadeusz Hatalski, były kpt. żeglugi wielkiej;

Jan Hyży, mgr inż. Urzędu Morskiego w Gdyni;

Marian Januś, starszy mechanik okrętowy;

Jan Śroń, starszy mechanik okrętowy;

Grzegorz Szomburg, rybak z Jastarni.

Zachęcamy również wszystkich, którzy znając postawę i zasługi naszego ks. abp. Metropolity gdańskiego, a którzy chcą dołączyć do naszego listu protestacyjnego, aby przysyłali swoje dane na adres Zbigniew Wysocki, ul. Żuławska 5, 81-576 Gdynia lub e-mailem [email protected]

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl