diecezjaplocka.pl

Księża Biskupi płoccy zawierzyli diecezję Matce Bożej Bolesnej

W sanktuarium w Oborach ksiądz biskup Piotr Libera i jego biskup pomocniczy ks. bp Mirosław Milewski zawierzyli diecezję płocką Matce Bożej Bolesnej. „Przynosimy Ci pytania tak wielu ludzi, dlaczego cierpienie spotkało nas w czasie, gdy nic nie wskazywało na to, że moglibyśmy być chorzy” – mówił m.in. ks. bp Piotr Libera.

Jak poinformowała Kuria Diecezjalna Płocka, obaj księża biskupi modlili się w sanktuarium w Oborach przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, „która od czterech wieków strzeże Pojezierza Dobrzyńskiego, diecezji płockiej i Ojczyzny”.

„Przynosimy Ci pytania tak wielu ludzi, dlaczego cierpienie spotkało nas w czasie, gdy nic nie wskazywało na to, że moglibyśmy być chorzy? Przynosimy troski rodziców, którzy z niepokojem myślą o zajęciach szkolnych, egzaminach, maturach swoich dzieci. Składamy Ci obawy pracowników i pracodawców, rolników, przedsiębiorców, sklepikarzy. Ich dusze przenika miecz bolesnych myśli o niepewnej przyszłości rodzin. Przytul ich, Królowo rodzin, do swojego troskliwego serca” – prosił w modlitwie ksiądz biskup płocki.

Jak podkreśliła Kuria Diecezjalna Płocka, ksiądz biskup Piotr Libera „zaniósł do Maryi samotność odbywających kwarantannę, którzy wyczekują wzroku bliskich i przyjaciół; tych, którzy z powodu pandemii umierają w ogromnej samotności, >>ukrzyżowani na szpitalnych łóżkach<<, nie mogąc >>ręki przebitej gwoździami choroby i zakażenia podać swoim bliskim<<; także tysiące gasnących oczu, które zamyka >>nieokiełznany dotąd żniwiarz<<„.

Ksiądz biskup Piotr Libera „zapewnił Matkę Bożą o duchowej obecności przed Nią wszystkich diecezjan, świeckich, duchownych i konsekrowanych”. Poprosił jednocześnie, aby była dla nich „Salus populi Masoviae – zdrowiem i zbawieniem ludu mazowieckiego”.

Według Kurii Diecezjalnej Płockiej, ksiądz biskup Mirosław Milewski powierzył natomiast Maryi troski i cierpienia pracowników służby zdrowia, służb sanitarnych, pielęgniarek, salowych, pracowników laboratoriów i farmaceutów, z których wielu przez ostatnie tygodnie jest odłączonych od swoich bliskich i rodzin, oddając się całkowicie pacjentom z powodu szerzącej się choroby.

„Zostawiamy Ci, Maryjo, pytania i cierpienie tak wielu Twoich dzieci, którzy tęsknią za sakramentami świętymi, za Komunią eucharystyczną i modlitwą wspólnotową w świątyniach. Udzielaj nam cierpliwości, byśmy ten czas rozłąki z ołtarzami wykorzystali na jeszcze większe ukochanie Jezusa Eucharystycznego. Pokrzep tych, którzy korzystają z aktu żalu doskonałego i Komunii duchowej, aby wytrwali w dobru” – mówił w modlitwie biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Jak podkreśliła Kuria Diecezjalna Płocka, ksiądz biskup Mirosław Milewski zawierzył Maryi „wszystkich, którzy z powodu wielkiej liczby chorych stają przed pytaniami dramatycznymi: komu przyłączyć respirator i uratować ciało, a czyje ciało zostawić bez tchnienia”. Prosił również za tych, którzy „lekceważą ten czas, nie zdając sobie sprawy, jak wiele cierpienia może przysporzyć ciałom wielu chorych i ich rodzinom nieprzestrzeganie przyjętych zasad bezpieczeństwa”.

W Oborach (Kujawsko-pomorskie) należących do diecezji płockiej znajduje się pochodzący z XVII wieku kościół i sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z łaskami słynącą figurą Maryi – rzeźba powstała prawdopodobnie w XV wieku; ok. 1605 r. trafiła do oborskiego kościoła, a w 1976 r. została koronowana przez ówczesnego prymasa Polski księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała, że ksiądz biskup Piotr Libera dotarł do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w pielgrzymce pieszej, w którą wyruszył z Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem wraz z ks. Grzegorzem Zakrzewskim, pracownikiem wydziału katechetycznego Kurii – pątnicy pokonali ok. 22 km.

PAP

drukuj