fot. episkopat.pl

Ks. bp P. Libera zaprasza na obchody Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki

Po 450 latach od śmierci św. Stanisława powierzymy mu Kościół w naszej Ojczyźnie i młode pokolenie Polaków – powiedział biskup płocki ks. bp Piotr Libera, zapraszając na uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, centralne uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki odbędą się w najbliższą niedzielę w Rostkowie, gdzie urodził się święty. Ich punktem kulminacyjnym będzie Msza św. o godzinie 15.00 w sanktuarium Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie, której przewodniczyć będzie metropolita senior krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„W tych gorących, wakacyjnych sierpniowych dniach serdecznie pozdrawiam Was z Tumskiego Wzgórza i zapraszam bardzo gorąco wszystkich na uroczystości do Rostkowa koło Przasnysza” – powiedział cytowany w komunikacie ks. bp Piotr Libera.

„Pragnę w tym dniu razem z Wami i Księdzem Kardynałem Stanisławem wyśpiewać Panu Bogu hymn wdzięczności za ten niezwykły dar, jakim była i jest postać Młodzieńca z Rostkowa. Po 450 latach od jego śmierci powierzymy Mu ponownie Kościół: Kościół w naszej Ojczyźnie, Kościół nasz diecezjalny, a w sposób szczególny będziemy powierzać Panu Bogu młode pokolenie wyznawców Chrystusa. Ufam, że będziemy w tym dniu razem, by wyśpiewać Panu Bogu dziękczynne Te Deum za tego wielkiego świętego, naszego rodaka – św. Stanisława Kostkę. Serdecznie zapraszam” – zaznaczył duchowny.

Autorzy komunikatu poinformowali, że z okazji Roku Św. Stanisława Kostki w Płocku od 25 do 26 września odbędą się obrady 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie niedaleko Przasnysza. Był jednym z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia. Tam zadecydował o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Relikwie św. Stanisława Kostki są w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a od 1926 r. także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, który w 2000 r. stał się sanktuarium. Odwiedzają je każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

PAP/RIRM

drukuj