fot. PAP/Leszek Szymański

Rozpoczęło się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Płocku

Witam w Płocku, witam w murach naszego Wyższego Seminarium Duchownego! Jestem ogromnie rad z przyjęcia mojego zaproszenia – powiedział ks. bp Piotr Libera, biskup płocki na rozpoczęcie obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie ma miejsce w Płocku w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie na terenie diecezji płockiej.  

„Płock, chociaż niezbyt wielki, chlubi się swoją historią i dniem dzisiejszym, zarówno jako miasto, jak i od XI wieku jako stolica Diecezji” – powiedział biskup płocki ks. bp Piotr Libera w słowie wygłoszonym na powitanie biskupów. Przypominając historię, podkreślił, że płoccy biskupi przyczyniali się do rozwoju kulturalnego i religijnego życia Mazowsza. Mówił też o „świętych pasterzach”, wymieniając w ich gronie  ks. bp.  Wernera, czczonego jako męczennik, ks. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz jego biskupa pomocniczego Leona Wetmańskiego, których św. Jan Paweł II beatyfikował w gronie 108. Męczenników II Wojny Światowej.

„Serce Kościoła w Polsce w tych dniach bije w Płocku” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając tematykę obrad biskupów. Jak powiedział, głównymi tematami są: duszpasterstwo młodzieży, duszpasterstwo rodzin i prewencja nadużyć wobec małoletnich.

To że Konferencja Episkopatu Polski obraduje w Płocku, jest wydarzeniem historycznym. Nigdy takiego spotkania w Płocku nie było – powiedziała Elżbieta Grzybowska, rzecznik diecezji płockiej.

Główną kwestią poruszaną podczas zebrania plenarnego będzie duszpasterstwo młodzieży w Polsce przed XV Zgromadzeniem Plenarnym Biskupów, które odbędzie się ono od 3 do 28 października w Rzymie pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Biskupi będą też rozmawiać o przygotowaniach do Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.

„Delegacja z Polski jest najliczniejszą delegacją z Europy, która uda się na Światowe Dni Młodzieży” – poinformował rzecznik Episkopatu.

Drugim tematem zebrania plenarnego będzie duszpasterstwo rodzin omawiane w kontekście niedawnego Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie w Irlandii.

„Duszpasterstwo rodzin od zawsze jest priorytetem w działalności Kościoła katolickiego w Polsce” – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Nawiązując do kolejnego tematu obrad, jakim będzie prewencja wobec nadużyć wobec małoletnich, rzecznik Episkopatu podkreślił, że dobro dzieci i młodzieży jest najważniejsze dla Kościoła.

„Stanowisko Kościoła jest jednoznaczne, niezmienne i jasne. Zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie” – powiedział.

Pierwszy dzień obrad zwieńczy Msza św. w bazylice katedralnej w Płocku. Następnego dnia o godz. 7.30 rano biskupi będą koncelebrować Mszę św. w kolegiacie św. Bartłomieja pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi tego dnia ks. bp Marek Solarczyk,  przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Jak zapowiedział rzecznik Episkopatu, decyzje, które wypłyną ze spotkania, zostaną przedstawione w komunikacie po zakończonych w środę obradach.

BP KEP/RIRM

drukuj