Ks. bp J. Mazur: Misjonarz winien być człowiekiem wiary i zawierzenia Bogu

Misjonarz nie może się lękać, ale winien być człowiekiem wiary i zawierzenia. Od św. Józefa uczcie się kochania Kościoła i ubogich – powiedział do przyszłych misjonarzy ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyło się przedświąteczne spotkanie. Do posługi misyjnej przygotowuje się tam od września 16 osób z całej Polski, w tym siostra zakonna, brat zakonny, 5 świeckich, kapłan zakonny i 8 kapłanów diecezjalnych. Z tego 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji.

W czasie Mszy św. ks. bp Jerzy Mazur wskazał misjonarzom św. Józefa jako wzór do naśladowania, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. Zaznaczył, że „misjonarz nie może się lękać, ale winien być człowiekiem wiary i zawierzenia”.

„W wypełnianiu misji nie szukajcie dróg na skróty, ale patrzcie na wszystko oczyma wiary, zaufania i miłosierdzia. Miejcie jak św. Józef twórczą odwagę, która pokonuje strach i lęk, a w chwilach trudnych wydobywa z człowieka niespodziewane możliwości, siły – powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W ciągu dziewięciu miesięcy przyszli misjonarze uczą się w CFM języka używanego w kraju, do którego zostaną wysłani, mają wykłady z misjologii, szczególnie z dialogu z kulturami, dialogu z ubogimi, dialogu międzyreligijnego i z medycyny tropikalnej. Zwieńczeniem tego czasu jest wręczenie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce krzyży misyjnych, które odbywało się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Następnie ma miejsce posłanie misyjne – w przypadku kapłanów i osób świeckich są one w diecezji, a jeśli chodzi o członków zakonów czy zgromadzeń zakonnych – wewnątrz własnej wspólnoty.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl