fot. PAP

Ks. abp Migliore: Jezus jest budowniczym pokoju

Nie możemy rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa, bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstanie Jezusa – powiedział w homilii ks. abp Celestino Migliore.

Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył Eucharystii w intencji rodzin i obrony życia poczętego, sprawowanej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Dzięki cennej służbie TV Trwam, radia diecezjalnego i Radia Maryja mogą się z nami łączyć w modlitwie bardzo liczne osoby, całe rodziny z Polski i spośród Polonii na całym świecie – zauważył ks. abp Celestino Migliora. Zaznaczył, że za każdym razem, gdy gromadzimy się w Kościele lub uczestniczymy we Mszy św. za pośrednictwem radia i tv – nie czynimy tego po to, by uczestniczyć w wydarzeniu publicznym – ale dlatego, że wierzymy w Jezusa Chrystusa.

W czasie przeistoczenia, celebrans mówi: To jest ciało moje. Jezus nie tylko przemienia chleb w swoje ciało, ale też czyni nas wszystkich jednym ciałem i to jest znak wielkiej nadziei. Chrystus wkracza w nasze życie osobiste, nasze rodziny, w społeczność w której żyjemy i to On sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów, konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym, rodzinnym czy społecznym – mówił ks. abp Migliore.

To jest też lekcja pokory i realizmu – nie wystarczy nasz osobisty wysiłek i zaangażowanie, aby zbudować pokój – to Jezus, bazując na naszym zaangażowaniu jest budowniczym pokoju – powiedział Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Nawiązując do liturii Słowa Bożego ks. abp Celestino Migliore mówił, że antychrystem jest ten, kto walczy z prawdą o Jezusie. Przypomniał, że już od pierwszych lat chrześcijaństwa zaczęły pojawiać się liczne herezje. Dziś również w chrześcijaństwie zaistniała tendencja do zastąpienia aktu zbawczego – z konieczności powiązanego z czymś co wymaga wysiłku, odwagi i racjonalnej wiary – przesłaniem wartości nawet ważnych i wzniosłych, ale wykorzenionych ze swojego źródła – Jezusa.

Chrześcijaństwo ogólnikowe i słodkie, być może jest łatwiej akceptowane w salonach, w pewnych kręgach społecznych czy politycznych, w transmisjach telewizyjnych. Być może, ale przecież nie powinniśmy i nie możemy rezygnować z osoby Jezusa Chrystusa. Bo chrześcijaństwo w swoim centrum ma skandal krzyża i zmartwychwstania Jezusa. Tak więc dziś wieczór i w tych dniach często powtarzajmy modlitwę, której nauczył nas papież Franciszek. – O panie pragnę być płodny, chce, aby moje życie przynosiło nowe życie, aby moja wiara była urodzajna, aby kroczyła przede mną i mogła coś z siebie dawać innym. Panie jestem w niemocy. Ja tego nie potrafię. Ty to możesz sprawić. Jestem jak pustynia. Nie mogę tego, ale Ty to potrafisz sprawić. Amen – powiedział w homilii ks. abp Migliore.

Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR zachęcał wiernych do wsparcia kapłanów i dziękował za wielką solidarność. Dzięki tej solidarności modlitewnej i czynom powstało Radio Maryja. Ono się rozwija – powiedział. Przypomniał, że prawie trzy lata walczymy o miejsce dla TV Trwam na MUX-1.

– Mam nadzieję, że wszyscy dotrzymają słowa. Dziś przyszły następne papiery. Jak wejdziemy na MUX-1 to prawie 100 proc. Polaków będzie mogło nas odbierać, bezpłatnie. To jest też pomoc księżom. Kochani na tych 56. miejsc, które są przewidziane, to jedno dzięki solidarności wielu ludzi, milionów. Dzięki solidarności w modlitwie i czynie. (…) Zapraszam na rozpoczęcie. Pierwszą godzinę tego nadawania zrobimy na Jasnej Górze u naszej Królowej, o północy z 14 na 15 lutego. Wszystkich zapraszamy. Niech Pan Jezus błogosławi – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

RIRM

drukuj