fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. abp Marek Jędraszewski otrzymał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks Złoty 2020”

Jest kapłanem, który nie boi się medialnych ataków. Co więcej, w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd. W ślad za Papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę. Nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, ale ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji. Pozostaje trwałym filarem, niepodważalnym i autentycznym autorytetem, przede wszystkim zaś duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła – napisali w uzasadnieniu Nagrody członkowie Kapituły.

Metropolita  krakowski ks. abp Marek Jędraszewski został uhonorowany Nagrodą „Feniks Złoty 2020”. Tradycyjnie nagrody przyznawano podczas odbywających się na wiosnę Targów Wydawców Katolickich. W tym roku ze względu na pandemię uroczysta gala została przeniesiona na marzec. Spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców członkowie Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dokonali ostatecznego wyboru publikacji w ramach poszczególnych kategorii konkursowych i wybrali najbardziej wyjątkowe pozycje.

„Jestem bardzo wdzięczny Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, że przez promocję wspaniałych dzieł polskiej kultury, pozwala się wielu nowym pokoleniom Polaków zakorzeniać się w jej najwybitniejszych dziełach i dzięki temu na nowo wyłaniać się z polskiej Ojczyzny” – mówił metropolita krakowski odbierając nagrodę.

„Ideą konkursu jest prezentacja najciekawszych i najlepszych publikacji o tematyce religijnej, wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników: głębokiej potrzeby kontaktu z książką wartościową, mądrą, niosącą ze sobą określone wartości, poszukiwane przez ludzi wierzących. Niezmiernie raduje również stale podnoszący się poziom merytoryczny i edytorski publikacji zgłaszanych do konkursu. Coraz częściej mamy do czynienia z książką religijną – literacką, naukową czy historyczną jako wartością samą w sobie, także dzięki jej walorom estetycznym” – komentuje ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.

Rok później, w drugim roku istnienia nagrody, dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, oraz z uwagi na budzenie się do życia wydawnictw katolickich, które wcześniej nie mogły normalnie funkcjonować z powodów wymienionych już wyżej, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano FENIKSA.

W 2017 roku Radio Maryja otrzymało nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Mały Feniks” za promocję książek katolickich i wartości chrześcijańskich w mediach i w życiu społecznym. Natomiast w 2015 roku nagrodę przyznano Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej za formację, profesjonalizm i rzetelność w kształceniu ludzi mediów oraz za promowanie w mediach wartości katolickich.

Archidiecezja Krakowska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl