fot. flickr.com

Ks. abp M. Jędraszewski: Mamy być świadkami Chrystusa, który zmartwychwstał

Mamy być świadkami Chrystusa zmartwychwstałego. Mamy być przedłużeniem tej apologii, którą dał o sobie najpierw Zmartwychwstały Pan, a potem apostołowie. Jesteśmy włączeni w to wielkie, trwające od wieków dzieło Kościoła przepowiadania Pana, który prawdziwie zmartwychwstał – mówił podczas Mszy św. odprawionej w ramach dorocznego spotkania historyków Kościoła w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Księdza arcybiskupa powitał opat o. dr Szymon Hiżycki OSB. Wyraził swą wdzięczność za jego obecność, poprosił o przewodniczenie Mszy św. i poświęcenie odnowionego tabernakulum. Również biskup gliwicki ks. bp Jan Kopiec w imieniu profesorów i wykładowców historii kościoła powitał metropolitę, zapewniając o modlitwie w wyjątkowym dla arcybiskupa dniu imienin. Życzył mu także wszelkiego dobra i sił płynących od Boga.

W swojej homilii skierowanej do zebranych metropolita  krakowski przypomniał, że pierwszym słowem z którym Zmartwychwstały przychodzi do ludzi jest „pokój”.  Jest on owocem miłosiernej miłości Boga, który sprawił, że zmazano starodawną winę, a człowiekowi znów otwarto drogę do Raju. Chrystus zwraca uwagę na swoje rany, odnosi się do pisma i podkreśla, że to co się z nim stało jest wypełnieniem proroctw. Mówi także do swoich uczniów „wy jesteście tego świadkami”.

Metropolita odwołał się do fragmentu z Dziejów Apostolskich, w którym św. Piotr także stwierdził, że apostołowie są świadkami Jezusa. W Ewangelii słowa apologii o Zbawicielu wypowiada sam Chrystus, głosi je również św. Piotr, który mówi do narodu wybranego powołując się na pismo. Ksiądz arcybiskup przywołał postać św. Jana, który w swoim pierwszym liście daje jednoznaczne świadectwo o tym, że Chrystus zmartwychwstał.

Podkreślił, że współcześnie wszyscy wierni mają nadal tak jak apostołowie świadczyć o Jezusie i stawać się przedłużeniem apologii o Nim. To jest jedno z wielkich, trwających od wieków dzieł Kościoła.

Ksiądz arcybiskup przypomniał historię uczniów, którzy powracali z wielką radością z Emaus, głosząc prawdę o tym, że spotkali Jezusa i łamali z Nim chleb. Powiedział, że podczas Mszy św. zostanie poświęcone nowe tabernakulum, w którym Chrystus prawdziwie przebywa, dzieląc się z nami radością, pokojem i mocą do dawania świadectwa.

Mamy dawać się przenikać życiem po to, by być świadkami pokoju, nadziei i radości. Bo Pan jest, zmartwychwstał i ogarnia nas paschalna radość, przyjmująca wspaniały ton wołania: Alleluja! Pan żyje, Pan jest, Pan dźwiga nas z grzechu, Pan daje nam moc nadziei – zakończył.

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl