Ks. abp Józef Kupny: Najważniejsze, żeby Jezus rodził się w naszym sercu

Święta Bożego Narodzenia to manifestacja bliskości Boga – powiedział ks. abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przypomniał, że świąteczny czas uobecnia wcielenie Syna Bożego. To oznacza, że Bóg staje się jednym z nas, prawdziwym człowiekiem.

Święta Bożego Narodzenia są dla chrześcijan niezwykle radosnym czasem.

Radością jest dla nas, że Bóg się rodzi, po to by człowieka obdarować zbawieniem. Bóg przychodzi na świat, żeby wydobyć go z ciemności. Rzuca światło na jego życie, uzdrawia go. Jednym słowem – dla nas ludzi wierzących święta Bożego Narodzenia to święta pokoju i wielkiej radości – podkreślił ks. abp Józef Kupny.

Przyjście Chrystusa na świat przynosi pokój, a to oznacza, że mamy sobie przebaczać i być dla siebie dobrzy jak chleb – zauważył metropolita wrocławski. Przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy będziemy dzielić się opłatkiem z najbliższymi, składać sobie płynące prosto z serca życzenia oraz przebaczać krzywdy, jakie wyrządziliśmy drugiemu człowiekowi. Boże Narodzenie to dzielenie się miłością z drugimi i wsłuchiwanie się w to, co Bóg ma nam do powiedzenia. To jest świętowanie wcielenia Chrystusa – akcentował ks. abp Kupny. Dodał też, że każdego roku winniśmy przeżywać święta Bożego Narodzenia na nowo, uświadamiając sobie, że Bóg jest blisko każdego z nas.

Te święta, jeśli one rzeczywiście mają zmienić nasze życie, potrzebne jest uklęknięcie przed konfesjonałem. Trzeba wyznać grzechy, przeprosić i przyjąć Pana Jezusa. Najważniejsze, żeby ten Jezus rodził się w naszym sercu – powiedział metropolita wrocławski.

O północy w kościołach rozpoczyna się pasterka. Msza św., która jest przypomnieniem tego, co wydarzyło się w Betlejem. Nawiązuje ona do pasterzy, którzy modlili się i zgodnie z zapowiedzią Aniołów biegli do Betlejem, by spotkać nowonarodzone Dziecię.

My także o północy biegniemy, by spotkać dzieciątko Jezus. Przez tę Mszę św. o północy biegniemy niejako na spotkanie z Dzieciątkiem, żeby spotkać się z Jezusem i przyjąć Go do serca – dodał ks. abp Józef Kupny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj