PAP/Tytus Żmijewski

Kościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu podniesiony do rangi sanktuarium

W Toruniu odbyła się dziś uroczystość podniesienia kościoła św. Jakuba Apostoła do rangi sanktuarium.

Św. Jakub Większy Apostoł to jeden z 12 uczniów Jezusa. Według tradycji, po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii i tam głosił Ewangelię. Jako pierwszy z apostołów zginął śmiercią męczeńską. W kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Jakuba Apostoła przypada na 25 lipca. W tym roku ta data jest wyjątkowa – wskazał prezes toruńskiego Bractwa św. Jakuba Apostoła, Jerzy Kalinowski.

– Święto św. Jakuba przypada w niedzielę, czyli to jest tzw. rok composteliański. Ostatni był w 2010 r., czyli 11 lat temu – podkreślił Jerzy Kalinowski.

Kult, który powstał wokół świętego, charakteryzuje się przede wszystkim pielgrzymowaniem wzdłuż szlaków rozsianych po całym świecie. Najbardziej znany kierunek to ten do Santiago de Compostela w Hiszpanii. [czytaj więcej] 

– Przed 40 laty św. Jan Paweł II mówił o pielgrzymce do Composteli, że jest to droga, w której człowiek odzyskuje to, co być może przykryło się jakoś kurzem, może nie pamiętamy, ale bez którego trudno jest budować przyszłość – podkreślił ks. prof. Piotr Roszak, teolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wyprawy do Hiszpanii podejmuje się wielu pielgrzymów z Polski. Jednym z miejsc startu pielgrzymowania jest kościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu.

– Polska jest bardzo związana z tradycją Jakubową, a Toruń znajdujący się na Camino Polaco to szczególna więź, która łączy ten region z Hiszpanią i z Santiago de Compostela – zaznaczył Francisco Javier Sanabria Valderrama, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce.

I właśnie dziś, przy okazji wspomnienia św. Jakuba, toruńska świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium.

„Na podstawie stosownych kanonów prawa kanonicznego zatwierdzam tę świątynię jako sanktuarium, a także zatwierdzam statut tego sanktuarium” – oznajmił ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

Pielgrzymowanie samo w sobie to nie tylko podziwianie widoków i pokonywanie kolejnych kilometrów, ale przede wszystkim szansa na zbliżenie się do Boga – mówił ordynariusz diecezji toruńskiej.

– Jednak najgłębszym motywem pielgrzymowania jest chęć odbycia drogi nawrócenia do Boga i do ludzi. Pielgrzymowanie to przejaw pobożności ludowej, na szlaku Jakubowym pielgrzymuje się z Kościołem, aby zostać ożywionym przez słowo Boże i w ten sposób być solą, zaczynem i światłem tego świata – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl