pixabay.com

„Kościół otwarty na dialog” – Watykan zaprezentował dokument na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o synodalności

Watykan zaprezentował dokument roboczy na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów o synodalności, które odbędzie się w tym i w przyszłym roku. Tzw. ,,Instrumentum laboris” gromadzi owoce etapów diecezjalnych i kontynentalnych synodu oraz doświadczenia diecezji z całego świata. Dokument ten będzie stanowił podstawę prac podczas Zgromadzenia Ogólnego.

W ocenie ks. prof. Pawła Bortkiewicza, w tekście można odnaleźć wiele wartościowych kwestii, jednak wymaga on niekiedy doprecyzowania.

Pojawia się w dokumencie bardzo typowy dla obecnego Synodu wyraz pragnienia przyjęcia przez Kościół postawy słuchania i tutaj rodzi się pytanie, na ile to słuchanie – niezdefiniowane w dokumencie – dotyczy wsłuchiwania się w głosy opinii publicznej, glosy świata, na ile ono dotyczy słuchania głosu Boga, Słowa Bożego, który ma charakter nieprzemijający i niezwykle aktualny – wyjaśnił duchowny.

Dokument składa się z dwóch makro-sekcji i piętnastu arkuszy roboczych. Ukazano w nim dotychczasowe doświadczenie przebytej drogi i kierunek na przyszłość, a także dynamiczną wizję samej koncepcji synodalności. Priorytetowe zagadnienia dla Kościoła synodalnego to: komunia, misja i uczestnictwo.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl