fot. wikipedia

Komunikat Episkopatu Hiszpanii

Konferencja Episkopatu Hiszpanii w specjalnym komunikacie apeluje o roztropność i stosowanie się do decyzji rządu, Ministerstwa Zdrowia oraz władz regionalnych. Ponadto proponuje szereg wskazań dotyczących celebrowania Mszy św., katechezy oraz przyjmowania Komunii świętej. W związku z panującą sytuacją szereg bractw odwołało procesje Wielkiego Tygodnia.

W sytuacji zagrożenia epidemicznego w piątek wieczorem Episkopat Hiszpanii opublikował specjalny komunikat, w którym zachęca do odpowiedzialności i solidarności. Ten trudny czas „może stać się okazją, aby umocnić wśród nas solidarność i wysiłek na rzecz wspólnego celu”, czytamy w komunikacie. Należy też przygotować się do stawienia czoła „konsekwencjom ekonomicznym i społecznym w wyniku tego globalnego problemu”.

Księża biskupi zalecają, aby stosować się do wskazań sanitarnych, „by nie zarazić się ani też nie stać się przyczyną zarażenia innych (…). Szczególnie młodzież jest wezwana do współpracy i dania braterskiego świadectwa”. Episkopat zaleca słuchania Mszy św. przez radio i telewizję, zawieszenie katechez i wszelkiej działalności duszpasterskiej, aby uniknąć gromadzenia się wiernych. W pogrzebach może uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina. Komunię św. wyjątkowo należy przyjmować na rękę. Ponadto księża biskupi mogą udzielić wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii. Do chwili obecnej diecezje Huesca, Vitoria i polowa zakazały Mszy św. publicznych.

Episkopat apeluje też o odwołanie „procesji typowych dla tego okresu”. Arcybractwa pokutne m. in. z Badajoz, Ceuty, Alicante, Valladolid i Walencji już zapowiedziały, że nie wyjdą na ulice w Wielkim Tygodniu. Koronawirus uderzył szczególnie w Walencję, która została zmuszona do „przełożenia” swojego popularnego święta, tzw. fallas, które odbywa się 19 marca.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj