fot. PAP/EPA

Podsumowanie drugiego dnia podróży apostolskiej Ojca Świętego Franciszka do Kazachstanu

Ojciec Święty Franciszek przebywa z wizytą apostolską w Kazachstanie. W stolicy kraju uczestniczył w otwarciu VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych.

Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych odbywa się co trzy lata. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2003 roku. Na tegoroczne wydarzenie przybyło ponad 100 delegacji z kilkudziesięciu krajów. W otwarciu sesji plenarnej uczestniczył Ojciec Święty Franciszek. Podczas swojego przemówienia mocno zaakcentował, że globalnym wyzwaniem dla wszystkich osób wierzących jest wyzwanie pokoju.

– (…). Bóg jest pokojem i zawsze prowadzi do pokoju, nigdy do wojny. Dlatego tym bardziej zaangażujmy się w promowanie i wzmacnianie potrzeby rozwiązywania konfliktów nie za pomocą niekończących się argumentów siłowych, broni i gróźb, ale za pomocą jedynych środków pobłogosławionych przez niebo i godnych ludzkości: spotkania, dialogu, cierpliwych negocjacji prowadzonych z myślą o dzieciach i młodym pokoleniu – powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty w „Pałacu Pokoju i Pojednania” spotkał się z niektórymi przywódcami. W południe czasu polskiego na stołecznym placu Expo Papież przewodniczył uroczystej Mszy świętej.

W Eucharystii uczestniczyli nie tylko wierni z Kazachstanu, ale także pielgrzymi z Polski, Rosji, Mongolii, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ojciec Święty wskazał podczas homilii, że jedyna droga do naszego zbawienia, odrodzenia i zmartwychwstania prowadzi przez spojrzenie na Jezusa Ukrzyżowanego.

– Z tej wysokości możemy zobaczyć nasze życie i historię naszych narodów w nowy sposób. Z Krzyża Chrystusa uczymy się bowiem miłości, a nie nienawiści; uczymy się współczucia, a nie obojętności; uczymy się przebaczenia, a nie zemsty. Rozpostarte ramiona Jezusa to uścisk czułości, z jakim Bóg chce przyjąć nasze życie. One ukazują nam braterstwo, do którego jesteśmy powołani, aby żyć między sobą – wskazał Ojciec Święty.

To one – rozpostarte ramiona Chrystusa – wskazują nam drogę prawdziwego chrześcijaństwa – podkreślał papież Franciszek.

– Nie drogę narzucania i przymusu, władzy i przemocy, nigdy drogę, która używa Krzyża Chrystusa przeciwko innym braciom i siostrom, za których On oddał swoje życie! Droga Jezusa jest inna, jest drogą zbawienia; jest to droga miłości pokornej, bezinteresownej i powszechnej, bez «jeśli» czy «ale» – podsumował Papież.

38. podróż apostolska Ojca Świętego do Kazachstanu zakończy się w czwartek.

TV Trwam News

drukuj