fot. pixabay.com

Watykan: konsystorz pod przewodnictwem Ojca Świętego, który mianuje nowych kardynałów

Na Placu Świętego Piotra odbędzie się dziś konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka, który wręczy insygnia godności kardynalskiej 21 nowym purpuratom. Będzie wśród nich metropolita łódzki, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Dziewiąty konsystorz Franciszka poprzedzi bogaty w wydarzenia październik w Watykanie.

Ks. abp Grzegorz Ryś będzie pierwszym kardynałem w dziejach 100-letniej archidiecezji łódzkiej i jednym z czterech polskich kardynałów elektorów. To drugi kardynał mianowany przez Franciszka po papieskim jałmużniku Konradzie Krajewskim, który otrzymał nominację w 2018 roku.

Nominacje kardynalskie Papież ogłosił 9 lipca. 18 nowych kardynałów z 21 mianowanych ma mniej niż 80 lat, co oznacza, że mogą wziąć udział w następnym konklawe.

Podczas ośmiu dotychczasowych konsystorzy między lutym 2014 a sierpniem 2022 roku Franciszek mianował 121 kardynałów z 65 krajów; w tym z 21 państw po raz pierwszy. 95 kardynałów to z racji wieku elektorzy.

Po włączeniu nowych purpuratów Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 242 członków – 137 z nich będzie miało prawo wyboru następnego Ojca Świętego.

Zwyczajny konsystorz publiczny pod przewodnictwem Papieża w celu kreacji nowych kardynałów rozpocznie się dziś na Placu Świętego Piotra o godz. 10.00 Będzie to wydarzenie o charakterze liturgicznym. Oczekiwane są tysiące wiernych, wśród nich oficjalne delegacje i pielgrzymi z diecezji purpuratów.

Podczas uroczystości ze słowami podziękowań zwróci się do Papieża w imieniu wszystkich prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów, kardynał nominat Robert Prevost z USA.

W czasie konsystorza Papież wygłosi homilię, a po niej nastąpi centralne wydarzenie ceremonii.

Do Franciszka będą podchodzili po kolei wszyscy nowi kardynałowie. Każdemu nałoży czerwony biret, a na palec – pierścień. Papież wręczy także bullę z wyznaczonym w niej kościołem tytularnym w Rzymie. Każdy kardynał ma powierzony mu kościół w Wiecznym Mieście, co jest symbolicznym znakiem włączenia do prezbiterium diecezji rzymskiej.

Po konsystorzu, o godz. 11.30 rozpocznie się drugie, już nieformalne i wyjątkowo interesujące wydarzenie, czyli kurtuazyjne wizyty wiernych u nowych kardynałów. Przyjmują oni wtedy wszystkich, którzy chcą się z nimi spotkać, złożyć gratulacje, porozmawiać.

Miejscem tych wizyt są sale i komnaty w Watykanie, co stanowi nadzwyczajną okazję do tego, by wejść do tych niedostępnych zazwyczaj miejsc i przejść przez Spiżową Bramę.

Ksiądz kardynał Grzegorz Ryś będzie przyjmował wizyty kurtuazyjne w Auli Błogosławieństw znajdującej się nad wejściem do bazyliki Świętego Piotra.

W środę 4 października rano w Watykanie nowi kardynałowie będą koncelebrować z papieżem Franciszkiem i innymi członkami Kolegium Kardynalskiego Mszę święta z okazji inauguracji synodu biskupów na temat synodalności w Kościele.

Z kolei 16 października odbędą się uroczystości w 45. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl