Kalwaria Pacławska: XIV Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych

150 młodych ludzi z różnych stron Polski weźmie udział w XIV Zimowym Franciszkańskim Spotkaniu Młodych, które w poniedziałek wieczorem rozpocznie się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Myślą przewodnią tej edycji będą obietnice, jakie dostaliśmy od Boga.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) organizują w klasztorze i sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemienia. Zimowe FSM to tygodniowe rekolekcje dla młodzieży, odbywające się podczas ferii zimowych.

Organizatorzy poinformowali, że myśl przewodnią tegorocznego zimowego FSM uwaga koncentrować się będzie na obietnicach, jakie otrzymaliśmy od Boga.

„Tegoroczny zimowy FSM ma na celu przybliżenie niektórych obietnic danych nam przez Boga. Każdy dzień będzie przebiegał pod hasłem jednego z Bożych zapewnień” – wyjaśnili organizatorzy.

Zimowe edycje różnią się od letnich, głównie charakterem programu. Większość punktów takich, jak konferencje tematyczne czy panele dyskusyjne, odbywa się w domu pielgrzyma, a także w kościele, gdzie odprawiane są Msze św. i inne nabożeństwa, a także trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Oprócz stałych punktów programu w tym roku pojawi się też nowość – świadectwa zaproszonych gości.

„Będą to osoby, które doświadczyły w swoim życiu tego, że Bóg jest, że jest Bogiem żywym, a Jego obietnice realizują się prawdziwie i pewnie w ich codziennym życiu. Opowiedzą uczestnikom o Bożych obietnicach, jak spotkanie, miłość czy Duch Święty” – powiedziała rzeczniczka FSM Marta Górka.

Dodała, że wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. pary narzeczonych, małżeństwa i policjant.

Tegoroczny FSM poprowadzi wyjątkowo o. Bartosz Pawłowski, franciszkanin z Sanoka, który współorganizował spotkania wraz z poprzednim ich dyrektorem o. Piotrem Reiznerem.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałkowy wieczór i potrwa do soboty 18 stycznia. Zakończy go tradycyjnie poranna Msza święta.

Zimowe Franciszkańskie Spotkania Młodych odbywają się od 2007 r. w czasie ferii zimowych dla części województw. Uczestnikami są uczniowie powyżej 15 lat i studenci. Rzeczniczka spotkań podała, że w tej zimowej edycji weźmie udział 150 młodych osób, głównie z Podkarpacia, ale także z woj. małopolskiego i śląskiego.

Zimowe spotkanie trwa 6 dni i, w przeciwieństwie do wakacyjnego, jest zamknięte. Odbywa się w mniejszym gronie niż wakacyjne, a jego charakter jest bardziej rekolekcyjny. Uczestnicy mają zapewniony nocleg w domu pielgrzyma i wyżywienie.

Wakacyjne spotkania są najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywają się nieprzerwanie od 1988 r. w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, w ostatnim pełnym tygodniu lipca. Co roku gromadzą około 1,5 tys. osób z całego kraju.

Pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem spotkań był o. Ryszard Wróbel. Przez pierwsze 23 edycje były one realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. edycji młodzież przyjeżdża na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”, ale każdego roku mają one dodatkowo temat przewodni.

Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywana jest Jerozolimą Wschodu ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się od XVIII stulecia.

Kalwarię Pacławską założył w XVII w. wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.

W XVII w. do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego trafił cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a ponad 50 lat temu kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych zanotowano ponad 50 cudów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl