Jubileuszowa pielgrzymka PKRD na Jasną Górę

„Wierzę w Ciebie Boże żywy” pod tym hasłem dzieci z całej Polski zgromadziły się na Jasnej Górze w ramach XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00 zawiązaniem wspólnoty, świadectwami oraz spotkaniem z Madzią Buczek. Dzieci z PKRD będą się także wspólnie modlić na różańcu. Jak zaznacza ks. bp Antoni Długosz, bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat krzewić w dzieciach wiarę. Jest to szczególne zadanie dla rodziców, którzy swoim świadectwem pokazują drogę wiary.

– Jeśli te pierwsze lata są pozytywnie uformowane przeżywając nawet pewne wątpliwości w wierze, dziecko wraca do pierwotnego doświadczenia Pana Boga, dzięki postawie i świadectwie rodziców. Często przypominam rodzicom piękną definicję na temat rodziny, że jest maleńkim Kościołem w którym rodzice spełniają misję kapłanów tego sanktuarium, są pierwszymi zwiastunami wiary w życiu swoich dzieci.  Dziecko doświadczając miłości od rodziców, nabiera tego przekonania, że Bóg jest miłością – akcentuje ks. bp Antoni Długosz.

Zwieńczeniem spotkania jest Eucharystia, która rozpocznie się o godz. 13.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi ks. bp. Antoni Długosz. Całość wzbogaci koncert Dzieci z Brodą, oraz ks. bp. Antoniego Długosza. Dodatkowo wszystkie dzieci wraz z ks. bp. Długoszem wykonają „Tango dla Ojca Świętego Franciszka”.

Tango „San Damiano”

 

– Bardzo mi zależy na tym, żeby dzieci pokochały Ojca Świętego Franciszka. Na pewno go kochają, papież Franciszek pokazuje nam szczególny charyzmat przypominając o tym, o czym przypomina jego patron, że największym skarbem u Pana Boga jest człowiek i nie można człowieka mierzyć miarą jego uzdolnień intelektualnych, miarą zdrowia i pieniądza ale miarą serca. A serce w Piśmie Świętym oznacza sumienie. Na tyle jesteśmy dojrzałymi ludźmi na ile kierujemy się sumieniem. Inaczej mówiąc otwieramy się na propozycje Pana Boga i tę propozycję realizujemy w swoim życiu – mówił ks. bp Antoni Długosz.

PKRD powstały szesnaście lat temu z inicjatywy Madzi Buczek. W lipcu 1997 roku, Madzia wraz z trojgiem dzieci, z którymi codziennie spotykała się na podwórku, na wspólnej zabawie, założyła pierwsze kółko różańcowe. Ojciec Tadeusz Rydzyk, gdy dowiedział się o tej inicjatywie, zachęcił do poszerzenia jej zasięgu, i tak za sprawą Radia Maryja, bardzo szybko objęła ona całą Polskę, oraz wiele innych krajów świata, na wszystkich kontynentach.

PKRD to wspólnota dziecięcych serc, które przez codzienną modlitwę pomagają Maryi przemieniać ludzkie serca. Organizowana co roku, od 15 lat Ogólnopolska Pielgrzymka PKRD na Jasną Górę jest najważniejszym wydarzeniem formacyjnym w ciągu roku tej wspólnoty. Jest to czas wspólnej modlitwy i radosnego świętowania, któremu towarzyszą tańce i śpiewy.

dzieci z brodą

 

Więcej informacji na temat Podwórkowych Kółek Różańcowych można znaleźć na stronie www.pkrd.vel.pl

Program XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci:

 

11.00 – zawiązanie wspólnoty
– czas świadectw
– spotkanie z Madzią Buczek – założycielką PKRD
11.30 – koncert w wykonaniu zespołu Dzieci z Brodą
12.30 – koncert w wykonaniu ks. bp. Antoniego Długosza
12.50 – modlitwa różańcowa, którą poprowadzi Madzia Buczek
13.00 – Eucharystia, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. bp Antoni Długosz

RIRM

drukuj