Na Jasnej Górze odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary KL Warschau

W Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze odsłonięto w piątek tablicę upamiętniającą ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau. Napis głosi, że w latach 1942-1944 zginęło tam 200 tys. Polaków.

Jak podało biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium, cały napis na tablicy brzmi:

„Pani Jasnogórskiej i Polski Królowej zawierzamy ukrytą białą plamę historii – pamięć 200 tysięcy Polaków zamordowanych w Warszawie, w niemieckim obozie śmierci KL Warschau w latach 1942-1944. Obóz istniał +w ramach planu zagłady stolicy Polski+ – z uchwały Sejmu RP z 27.07.2001 r. w sprawie ofiar KL Warschau. Rodacy”.

Małgorzata Żółcińska ze Stowarzyszenia Rodzin Warszawskich „Wars i Sawa” powiedziała, że KL Warschau „to był obóz zagłady, składający się z pięciu łagrów połączonych koleją wąskotorową w Warszawie”, który istniał – jak podała – od października 1942 r. do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r.

„Sami Niemcy zakwalifikowali ten obóz jako obóz zagłady, jeden z 23 głównych niemieckich obozów koncentracyjnych” – podkreśliła Małgorzata Żółcińska, cytowana przez jasnogórskie biuro prasowe.

Dodała, że obecnie „trwa akcja umniejszania wagi tego obozu”.

„Odbywa się mnóstwo wykładów prowadzonych przez osoby sprowadzające ten obóz tylko do obozu pracy i tylko do kilku tysięcy Żydów, zamiast 200 tys. Polaków. Ale my tutaj, w Stowarzyszeniu Rodzin Warszawskich +Wars i Sawa+, jesteśmy kontynuatorami prac pani sędzi Marii Trzcińskiej; pilnujemy, żeby prawda o tym obozie była przekazywana – ta, do której doszła sędzia Maria Trzcińska, bo teraz zajmują się tym różne osoby, które nie prowadziły własnych badań, tylko zajmują się krytyką jej pracy” – kontynuowała Małgorzata Żółcińska.

Z kolei metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo powiedział podczas Mszy św., że „Polska została dotkliwie zraniona w swojej historii, jak i w naszych czasach”.

„Ale z tej rany, jak podkreślał papież Jan Paweł II, może wypływać dobro, abyśmy byli ludźmi sumienia i nazywali zło złem, a kłamstwo kłamstwem, a wszelką przemoc przezwyciężali przebaczeniem i dobrem na wzór bł. ks. Jerzego; abyśmy wbrew ludzkim słabościom okazywali wierność Bogu i jego prawom, i czerpali moce ducha z wiary, i nigdy nie mówili o Polsce, że jest groźnym dla świata i Europy krajem” – mówił duchowny, również cytowany w informacji prasowej.

11 czerwca 1943 r. Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu obozu koncentracyjnego Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie „Gęsiówką”. Według byłej sędziny Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce Marii Trzcińskiej, KL Warschau zlokalizowany był w trzech częściach Warszawy: na terenie getta warszawskiego, w okolicach Dworca Zachodniego i na Kole. Zajmował ok. 120 ha. W ocenie Trzcińskiej Niemcy wybudowali na jego terenie 111 baraków, których pojemność wynosiła ok. 40 tys. osób.

KL Warschau został wyzwolony 5 sierpnia 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego przez żołnierzy Armii Krajowej batalionu „Zośka”. Po wojnie na terenie dawnego obozu było więzienie, najpierw wykorzystywane przez NKWD, później UB, z przeznaczeniem dla więźniów kryminalnych i politycznych. Zburzono je pod koniec lat 50.

Jak podano, tablica została zaprojektowana przez Mariana Łyczkowskiego ze Stowarzyszenia Rodzin Warszawskich „Wars i Sawa”.

W październiku tablicę poświęconą ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau odsłonięto na ścianie Parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl