fot. MIVA Polska

II Niedziela Wielkiego Postu – Niedzielą „Ad Gentes”

Dziś II Niedziela Wielkiego Postu – nazywana Niedzielą „Ad Gentes”. To szczególny Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami posługującymi na całym świecie.

Od 2005 r., każda II niedziela Wielkiego Postu jest dniem, w którym szczególną modlitwą otaczamy wszystkich misjonarzy i misjonarki rozsianych po całym świecie – mówi ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

– Ta niedziela została nazwana niedzielą „Ad Gentes”. „Ad Gentes”, czyli do narodów. Kościół jest posłany do narodów i ta niedziela to dzień modlitwy – podkreśla ks. bp Jerzy Mazur.

Wsparcie duchowe jest dla misjonarzy bardzo ważne. Jednak pomoc materialna jest dla nich równie istotna. Dzięki środkom przekazanym na misje, mogą oni realizować różne projekty, pomagając tym samym swoim podopiecznym.

– Budują szkoły, budują ośrodki zdrowia, żeby pomagać – dodaje przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Głównym celem misjonarzy – obok wsparcia swoich podopiecznych w codziennych trudnościach – jest ich ewangelizacja. To jednak nie łatwe zadanie, szczególnie dziś w czasach pogłębiającej się sekularyzacji.

– Czasami w Europie jest trudniej głosić Ewangelię, bo człowiek nie chce słuchać, ale kiedy misjonarz, misjonarka, kiedy my wszyscy ze Chrztu Świętego, którzy jesteśmy uczniami, misjonarkami niesiemy Chrystusa także w ten zsekularyzowany świat, zlaicyzowany świat, kiedy patrzymy z miłością na człowieka, któremu głosimy Ewangelię, to to Słowo Boże będzie przynosiło owoce – zaznacza ks. bp Jerzy Mazur.

O owocach misyjnej posługi – mówi o. Marek Dubanik OFM CONV, franciszkanin, który na misjach w Boliwii spędził 30 lat.

– Naszą troską było przede wszystkim to, abyśmy doczekali się w naszych wspólnotach tubylczych powołań i kapłanów. Obecnie możemy dziękować Bogu, że doczekaliśmy się miejscowych kapłanów – podkreśla o. Marek Dubanik.

Z kolei o. Wojciech Kotowski ze zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, służył najbardziej potrzebującym w Afryce – dokładnie w Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga. Ewangelizował także we Francji oraz Anglii. Najdłużej posługiwał jednak w Norwegii.

– Pamiętam, że ten czas był okresem rozwoju, który wiązał się z budowaniem struktur parafii. Parafia się rozrastała, poszczególne grupy narodowościowe miały też swoje miejsce. Przepięknym było wprowadzenie procesji Bożego Ciała – mówi o. Wojciech Kotowski SSCC.

Tegoroczna Niedziela „Ad Gentes” przebiega pod hasłem „Żyjmy Eucharystią”.

TV Trwam News

drukuj