Honorowy doktorat dla ks. kard. Tarcisio Bertonego

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Tarcisio Bertone otrzyma w czwartek, 11 lutego br., tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W tym dniu najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI zostanie też odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Podejmując decyzję o przyznaniu tytułu doktora honoris causa ks. kard. Tarcisio Bertonemu, Rada Wydziału PWT kierowała się szczególnie ogromnymi zasługami księdza kardynała w zakresie ukazywania podstawowych zasad życia społecznego we wspólnocie ogólnoludzkiej. W specjalnej uchwale zwrócono także uwagę na zaangażowanie watykańskiego sekretarza stanu w promocję i obronę podstawowych praw człowieka oraz w umacnianie dialogu ekumenicznego. – To wielka radość i zaszczyt przede wszystkim dla naszego Papieskiego Wydziału Teologicznego, jego pracowników, wykładowców i studentów, że tej rangi osoba zechciała przyjąć ten tytuł. To wspaniała nobilitacja dla PWT – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. bp Ignacy Dec, członek Rady Wydziału PWT, ordynariusz świdnicki.
Watykański hierarcha przybędzie do Wrocławia w środę, 10 bm., w godzinach popołudniowych. W tym też dniu zostanie podjęty w miejscowym ratuszu przez przedstawicieli władz miejskich. Następnego dnia, 11 lutego br., o godz. 10.00 ks. kard. Bertone będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej w katedrze wrocławskiej, a dwie godziny później w auli PWT rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Wydziału, podczas którego w obecności reprezentantów duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, organizacji i instytucji współpracujących z PWT otrzyma godność doktora honoris causa tej uczelni. W czasie uroczystości watykański sekretarz stanu zostanie również udekorowany przyznanym przez prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Ostatnim punktem programu pobytu ks. kard. Bertonego we Wrocławiu będzie spotkanie z klerykami wszystkich seminariów duchownych działających na terenie metropolii wrocławskiej.
Warto przypomnieć, że 30 kwietnia ubiegłego roku ks. kard. Tarcisio Bertone otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Marek Zygmunt, Wrocław

——————————-


Ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec, członek Rady Wydziału PWT, ordynariusz świdnicki:

Przebywając w Watykanie, miałem przyjemność kilka razy być przyjętym przez ks. kard. Tarcisio Bertonego. Choć jest sekretarzem stanu – hierarchą piastującym tak wysoką funkcję w Kościele katolickim, to jednak nie stwarza dystansu. Jest bardzo ciepły, a serdeczność po prostu z niego bije.
W czerwcu 2007 r. nasza młoda diecezja dostąpiła zaszczytu goszczenia Eminencji na swoim terenie. Ksiądz kardynał celebrował Mszę św. w naszej katedrze, spotykał się z wykładowcami i alumnami wyższego seminarium duchownego, samorządowcami, osobami chorymi, niepełnosprawnymi oraz z młodzieżą. Jest on salezjaninem, stąd też propaguje naukę i wychowanie głoszone przez założyciela tego zgromadzenia ks. Jana Bosco, który był wielkim wychowawcą młodzieży. Właśnie podczas spotkania ks. kard. Bertonego z młodzieżą widać było, że doskonale potrafi znaleźć z młodym pokoleniem wspólny język.

not. MZ
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl