Hiszpania: uroczystości ku czci św. Firmina w Pampelunie

W Pampelunie rozpoczęły się uroczystości ku czci św. Firmina. Dzisiaj dobiega końca Rok Jubileuszowy przyznany przez papieża Franciszka z okazji 300-lecia konsekracji kaplicy współpatrona Nawarry. Tzw. „Sanfermines” potrwają do 14 lipca.

Według tradycji św. Firmin urodził się w Pampelunie w III w. Był pierwszym biskupem w Amiens i miał zginąć śmiercią męczeńską. Jego kult rozwinął się bardzo szybko. W 1591 r. na prośbę rady miasta biskup przeniósł wspomnienie liturgiczne św. Firmina z 10 października na 7 lipca. W ten dzień odbywały się w mieście targi oraz korrida. „Sanfermines” rozpoczynają się już 6 lipca wystrzałem z ratusza tzw. „chupinazo”. Dzisiaj głównym punktem dnia jest procesja z figurą św. Firmina oraz Mszan św., której przewodniczył ks. abp Francisco Pérez. W homilii przypomniał znaczenie męczennika dla miasta i Nawarry oraz podziękował papieżowi za Rok Jubileuszowy z okazji 300-lecia konsekracji kaplicy św. Firmina. Warto zauważyć, że w Niedzielę Bożego Miłosierdzia święty biskup opuścił swoją kaplicę – po raz pierwszy w historii nie w dzień swojego święta – i udał się w procesji do miejscowej katedry. Było to jedno z najważniejszych i bezprecedensowych wydarzeń Roku Jubileuszowego.

Dzisiaj „Sanfermines” znane są przede wszystkim z „encierros”, czyli byków pędzących ulicami miasta punktualnie o godz. 8.00. Na ulica pojawiają się tzw. “giganci”, czyli olbrzymie kukły oraz rozbrzmiewa popularna muzyka ludowa. Niestety, „Sanfermines”, które trwają do 14 lipca, powoli zatracają swój religijny charakter i stają się coraz bardziej świętem świeckim.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj