fot. wikipedia

Hiszpania: Arcybiskup Madrytu odprawił Mszę św. dziękczynną za niepodległość Polski

Arcybiskup Madrytu ks. kardynał Carlos Osoro odprawił w niedzielne popołudnie Mszę świętą dziękczynną za niepodległość Polski. Uroczystość odbyła się w stołecznej katedrze Almudena.

Mszę świętą koncelebrowało kilkunastu polskich księży, którzy na co dzień pracują w Hiszpanii. Do stołecznej katedry przybyli też mieszkający w tym kraju Polacy, przedstawiciele polskiej ambasady, reprezentanci licznych organizacji polonijnych z całej Hiszpanii, a także madryccy katolicy.

Msza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Gaude Mater Polonia”, a także pieśni „Pod Twą obronę” w wykonaniu chóru Krakus. Uroczystość zakończyła się pieśnią „Boże, coś Polskę”.

Podczas Mszy św., której część została odprawiona w języku polskim, ks. arcybiskup Madrytu, przemawiając do wiernych zgromadzonych w wypełnionej po brzegi katedrze, wskazał, że Polska jest „krajem, w którym wiara i Kościół są wciąż żywe”.

„Dlatego też Polacy, którzy zawierzyli Bogu, mogą kontynuować swoją tysiącletnią historię. (…) Polacy zawsze dążyli do wolności i pragnęli wolności nie tylko dla siebie, ale też dla innych” – powiedział ks. kardynał Osoro.

Na zakończenie hiszpański purpurat zwrócił się do Polaków oraz do zebranych w katedrze z apelem o utrzymanie wiary.

„Nie odchodźcie od wiary, bo to dzięki niej byliście zjednoczeni!” – wezwał hierarcha.

Na zakończenie niedzielnej mszy świętej ks. kardynał Osoro oraz ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk złożyli pod usytuowanym obok katedry pomnikiem św. Jana Pawła II kwiaty i wspólnie się pomodlili.

Jak powiedziała PAP Marzenna Adamczyk, niedzielna uroczystość w Almudenie była ważnym elementem tegorocznych obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski.

„Przygotowując się do tegorocznych obchodów, chcieliśmy, aby ich program był możliwie jak najbardziej różnorodny i żeby dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego zdecydowaliśmy się z jednej strony na imprezy dla wybranych, a z drugiej zależało nam na tym, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszym radosnym święcie” – wyjaśniła.

Szefowa polskiej placówki dyplomatycznej w Madrycie wskazała, że „imprezą dla wybranych” był m.in. zorganizowany przez ambasadę koncert polskiej muzyki w Królewskim Konserwatorium.

„W jego trakcie odbyła się światowa premiera specjalnie skomponowanego na tę okazję, na zamówienie ambasady, utworu do słów >>Epos Nasza<< Cypriana Kamila Norwida” – dodała.

Marzanna Adamczyk wskazała też, że wydarzeniem służącym dotarciu do masowej liczby odbiorców jest zaplanowane na niedzielny wieczór podświetlenie na biało-czerwono kultowej dla wszystkich kibiców piłkarskich fontanny Cibeles w Madrycie.

„Chcieliśmy również wykorzystać modę na zdrowy styl życia i dlatego 18 listopada zorganizujemy w podmadryckim Torrejon de Ardoz, w Parku Europy, Bieg Stulecia. Będziemy świętować dwie wspaniałe rocznice 100 lat odzyskania niepodległości oraz 100 lat nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią” – powiedziała ambasador Adamczyk.

Wśród imprez, które w tym roku odbyły się w Madrycie z inicjatywy ambasady, było m.in. październikowe seminarium o Polkach, które zmieniły świat. W wydarzeniu wzięła udział m.in. prezydent hiszpańskiej stolicy Manuela Carmena.

PAP/RIRM

drukuj