fot. TV Trwam

Gdańsk: Ks. abp T. Wojda przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

Metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda przyjął dziś uroczyście paliusz. W imieniu Ojca Świętego Franciszka nałożył go nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Pennacchio.

Paliusz to szczególny symbol.

– Paliusz ten, który możesz nosić w granicach twojej prowincji, niech będzie dla Ciebie symbolem jedności i znakiem komunii ze Stolicą Apostolską – mówił podczas uroczystego nałożenia paliusza dla metropolity gdańskiego nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Salvatore Pennacchio.

Uroczystość odbyła się w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Paliusz to pas utkany z białej wełny i ozdobiony 6 krzyżami na pamiątkę 6 ran Jezusa.  Zanim zostanie przekazany metropolicie, jest najpierw poświęcony przez Papieża i złożony w konfesji bazyliki watykańskiej na grobie św. Piotra Apostoła.  Wyraża to szczególną wieź metropolity z Ojcem Świętym.

Przywdziany na ramiona metropolity paliusz łączy całą wspólnotę wiernych z Piotrem – podkreślał w czasie homilii ks. abp Tadeusz Wojda.

– Nasza gdańska, archidiecezjalna i metropolitalna wspólnota wiernych staje się zatem uczestnikiem skarbca duchowego Apostoła Piotra, jego nauczania i świadectwa wiary, jego zapału ewangelizacyjnego i wierności Mistrzowi, aż po śmierć męczeńską – akcentował ks. abp Tadeusz Wojda.   

Paliusz symbolizuje także pasterską misję arcybiskupa metropolity, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owce na swoich ramionach.

TV Trwam News

drukuj