fot. https://x.com/EpiskopatNews

Rozpoczęło się zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Belgradzie

Kwestiom związanym z Europą poświęcone jest zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które rozpoczęło się w poniedziałek w Belgradzie, w Serbii. W spotkaniu, które potrwa do 27 czerwca, bierze udział m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Tadeusz Wojda SAC – poinformowało biuro prasowe KEP.

Zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Belgradzie odbywa się pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”.

Obrady potrwają do 27 czerwca. W programie będzie siedem sesji roboczych, w tym jedna będzie w całości poświęcona kwestiom związanym z Europą. Głos zabiorą m.in. bp Mariano Crociata – przewodniczący COMECE, ks. abp Noël Treanor – nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej oraz ks. Marco Ganci – stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy.

W czasie obrad prefekt dykasterii ds. biskupów kard. Robert Francis Prevost OSA przedstawi sprawozdanie dotyczące ewangelizacyjnego i misyjnego wymiaru Kościoła w Europie.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” trwa w Kościele katolickim od października 2021 roku. Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które ma dwie sesje. Jedna odbyła się w październiku 2023 r., a druga odbędzie się w 2024 roku.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 roku. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

PAP

drukuj