fot. PAP

Dzień Życia Konsekrowanego

2 luty to święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. To także Dzień Życia Konsekrowanego.

Osoby konsekrowane modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają życie Kościoła i wspierają innych.

– W Polsce prowadzimy zakłady opiekuńczo-lecznicze, jak we Wrocławiu. Prowadzimy fundację, która przychodzi z pomocą rodzinom w trudnej sytuacji, prowadzimy bank niemowlaka, który wspiera rodziny w trudnej sytuacji materialnej, prowadzimy okno życia – wylicza s. Ewa Jędrzejak, przełożona Domu Zakonnego we Wrocławiu.

Najważniejsza w życiu i posłudze jest przede wszystkim miłość i relacja miłości z Jezusem – podkreśla s. Urszula Kłusek ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego.

– Bez tego nie ma też rozwoju osoby zakonnej, a osoba zakonna musi być przede wszystkim świadkiem wiary – nigdy nauczycielem, zawsze świadkiem, a żeby być świadkiem, trzeba mieć żywą relację z Jezusem – zaznacza s. Urszula Kłusek.

Siostry troszczą się o osoby chore, ubogie, a także kondycje rodzin, by była Bogiem silna. Z takiej rodziny pochodzi s. Alicja Karaś, która w zakonie jest od 63 lat. Jak sama mówi, życie zakonne daje jej ogromną radość.

– Wewnętrzna radość, wewnętrzny spokój, częsta spowiedź św., codzienna Komunia św. i pragnienie bycia z Matką – to jest istota. Pan Bóg też ma swoją Mamę, wie co to znaczy, a Mama Niepokalana jest stale przy nas – mówi  s. Alicja Karaś.

Siostry klauzurowe z ponad 35 krajów wspiera m.in. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który realizuje projekt „Cicha i wierna obecność”.

– Każdego roku PKWP pomaga siostrom i zapewnia im byt. Mówimy tutaj o 1300 siostrach zakonnych. Teraz, szczególnie w czasie pandemii, pomoc jest potrzebna – mówi Sebastian Banasiewicz z Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

W Polsce żyje około 32 tysięcy osób konsekrowanych. Za ich posługę podziękował w specjalnym liście ks. bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Do osób konsekrowanych życzenia zaadresował także przewodniczący Episkopatu, ks. abp Stanisław Gądecki.

– Życzę, żeby  ten rok przyniósł jak najobfitsze duchowe owoce osobom życia konsekrowanego, a potem także, żeby sprowokował dojrzewanie Kościoła, które następuje po Chrzcie świętym u każdego osobiście i w całej społeczności Kościoła – mówi ks. abp Stanisław Gądecki.

We wtorek w wielu kościołach sprawowane były Msze św. z udziałem osób konsekrowanych. Eucharystii w Watykanie przewodniczył Ojciec Święty.

– Czy w naszych wspólnotach nosimy siebie nawzajem na ramionach i ukazujemy radość życia braterskiego? A wobec świata, czy wypełniamy cierpliwie naszą służbę, czy też osądzamy surowo? Są to wyzwania dla naszego życia konsekrowanego. Nie możemy tkwić w nostalgii za przeszłością ani ograniczać się do powtarzania tych samych rzeczy, co zawsze. Potrzebujemy odważnej cierpliwości, aby iść, aby odkrywać nowe drogi, aby szukać tego, co Duch Święty nam podsuwa – zaznacza Ojciec Święty Franciszek.

Bo cierpliwość – jak mówi Papież – pomaga patrzeć na siebie, na wspólnoty i na świat z miłosierdziem.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl