Dzień św. Franciszka – „Ekologia od Franciszka do Franciszka”

W niedzielę 4 października zapraszamy na coroczne wydarzenie plenerowe, świętowanie imienin św. Franciszka z Asyżu. Każdego roku ma ono inną nazwę oraz temat. W ostatnich latach były to tematy poszczególnych misji franciszkańskich na świecie, w tym roku jest to ekologia, temat niezwykle potrzebny oraz „na czasie”. Chcemy wspólnie odpowiedzieć na apel Kościoła i promować chrześcijańskie zaangażowanie o świat jako nasz wspólny dom.

Przez cały dzień zapraszamy na warsztaty, wykłady, koncerty, wystawy i filmy. Centrum spotkania jak zwykle będzie na placu franciszkańskim. Będą tam aktywiści różnych inicjatyw franciszkańskich oraz zaproszeni goście. Będą również poczęstunki, zabawy i konkursy dla dzieci. Najwięcej miejsca zajmie główny tegoroczny temat czyli zaangażowanie ekologiczne po chrześcijańsku. Specjalne stoisko przygotuje działający od prawie 40 lat Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty warsztatów dla młodzieży i dorosłych z ekologii oraz praktycznych porad ekologicznych. Chętnie poznamy i Wasze rady o najlepszych codziennych praktykach ekologicznych oraz metody edukacji i wdrażania dobrych rozwiązań ekologicznych.

Franciszkańskie myślenie w ekologii i przesłanie encykliki papieża Franciszka Laudato si’ przedstawi wykład o. Stanisława Jaromiego. Spotkacie też u nas działaczy innych organizacji jak Polskiego Klubu Ekologicznego czy Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska.

O 11:00 zapraszamy do Bazyliki św. Franciszka na uroczystą Mszę Świętą inaugurującą z kazaniem o. Stanisława Jaromiego o aktualności św. Franciszka w naszych dzisiejszych zmaganiach ekologicznych. Będzie też modlił się za ekologów w tym tych, których już nie ma wśród nas.

W trakcie wydarzenia odbędą się także (o godzinie 12:00 oraz 13:00) aukcje charytatywne na wsparcie ekologicznej farmy w Kakooge „Zasiej DOBRO w Ugandzie”. Przedmioty licytowane pochodzą w Ugandy, przekazane przez Sekretariat Misyjny Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oraz książki z autografem o. Bogusława Dąbrowskiego – misjonarza przebywającego w Ugandzie 19 lat, założyciela szkoły zawodowej w Kakooge i pomysłodawcy farmy.

Wszystko uświetnią koncerty zespołów: projekt Steeped oraz Fioretti.

o. Jan Maria Szewek OFMConv

drukuj