fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Doktorat honoris causa dla Benedykta XVI

Ojciec Św. Benedykt XVI otrzyma dziś tytuł doktora honoris causa dwóch krakowskich uczelni: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej. Uroczystość wręczenia tego zaszczytnego tytułu odbędzie się w Castel Gandolfo.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreśla, że to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ papież Benedykt XVI nie przyjął ani jednego doktoratu honorowego. Na list rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie, emerytowany Ojciec Św. odpowiedział pozytywnie.

Na nasze pismo otrzymaliśmy piękny list Ojca Świętego. Napisał do mnie w ten sposób: „Krakowowi ze względu na JPII, przyjaciela, nie mogę odmówić”. I robi ten jedyny ustęp. Benedykt XVI zaznaczył, że to jest jedyny wyjątek, od jego postanowienia, że nie będzie przyjmował żadnych odznaczeń. Teraz przyjmuje doktorat honoris causa od naszej uczelni – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Senat Akademii Muzycznej w Krakowie w uchwale z dnia 22 kwietnia napisał, że Ojciec Święty Benedykt XVI otrzymuje tytuł doktora honoris causa za szczególną postawę.

W szczególności za wskazanie swoim przykładem wzorców postawy moralnej i obywatelskiej w wymiarze głęboko religijnym i humanistycznym. Za nauczanie, w którym odnosi się do wartości najwyższych, niezmiennie obecny w ludzkim życiu i twórczości. Za umiłowanie muzyki i wskazywanie jej szczególnej roli, jako integralnej części uroczystej liturgii kościoła katolickiego towarzyszącej człowiekowi w akcie wyznania wiary – podkreślił prof. dr hab. Zdzisław Łapiński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie również zwrócił uwagę na wielki szacunek Benedykta XVI dla tradycji muzycznej Kościoła.

To znalazło odzwierciedlenie również w uchwale senatu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z dnia 20 kwietnia b.r., gdzie senat podkreślił wagę tego doktoratu ze względu na muzykę kościelną- powiedział ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI odbędzie się w Castel Gandolfo.

 

 

                                                                           TV Trwam News/RIRM

 

drukuj