Biskupi dziękują za odważny gest lekarzy

Polscy księża biskupi wyrazili ogromne podziękowanie pracownikom służby zdrowia za ich odważny gest, broniący prawa do wolności sumienia.

Podczas 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, z wielkim uznaniem odnieśli się do inicjatywy polskich lekarzy, którzy podpisali i symbolicznie złożyli „Deklarację Wiary” w Sanktuarium Jasnogórskim; jako wotum wdzięczności za dar kanonizacji św. Jana Pawła II.

Episkopat Polski stanął w obronie katolickich lekarzy atakowanych za podpisanie „Deklarację wiary”. W specjalnym komunikacie, wydanym po zakończeniu 365. zebrania plenarnego KEP, czytamy:

„Deklaracja potwierdza wyjątkową wartość życia ludzkiego gwarantowanego przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Jest ona jednocześnie zgodna z autentycznie pojmowaną przysięgą Hipokratesa. Zobowiązuje ona każdego lekarza do bezwarunkowej ochrony życia ludzkiego bez względu na wiek i stan pacjenta oraz do przywracania jego integralnego zdrowia. Prawo do życia jest również zapisane w Konstytucji, a zatem stanowi fundament porządku prawnego. Z tych racji agresja skierowana przeciw lekarzom, sygnatariuszom Deklaracji, jest nie tylko niezrozumiała, ale i nie do przyjęcia. Przeczy ona konstytucyjnej zasadzie wolności sumienia i wyznania oraz kwestionuje niezbywalne prawo do klauzuli sumienia w praktyce lekarskiej”.

Jednak stanie na straży życia nie należy dziś do najłatwiejszych zadań. O tym mogli przekonać się chociażby położna Agata Rejman czy prof. Bogdan Chazan, dyrektor warszawskiego szpitala św. Rodziny, którzy stali się przedmiotem zmasowanego ataku. Jednym z zarzutów stawianych prof. Chazanowi jest fakt, że korzystając z klauzuli sumienia nie wskazał innego lekarza bądź placówki, która wykonałaby zabieg tzw. aborcji eugenicznej.

– To nie jest tak, że my, lekarze, wszyscy mamy zostać niewolnikami systemu publicznego, systemu NFZ, którzy mają wykonywać wszystko, niczym niewolnicy w starożytnym Egipcie – zauważył Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dlatego kwestią lekarskiej klauzuli sumienia zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Jeżeli korzysta z klauzuli sumienia, nie może być z tego powodu w żaden sposób dyskryminowany czy pociągany do odpowiedzialności – podkreśliła prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich

Jednocześnie prof. Irena Lipowicz zwróciła uwagę, że obecne zapisy ustawy są niezadowalające – zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Z jednej strony gwarantują postępowanie w zgodzie z własnym sumieniem, a z drugiej nakazują wskazanie lekarza bądź placówki, która zabieg wykona. Potwierdzają to także eksperci.

– Powyższe postanowienia ustawy zmierzające do wskazania innego lekarza, który dokona zabiegu sprzecznego z jego sumieniem, w praktyce prowadzi do zakwestionowania możliwości korzystania przez lekarza z tej klauzuli – mówił ks. prof. Józef Krukowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl